13. jún 2013

Lipa sútokov sveta sa rozrástla o ďalšieho darcu

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 13. jún 2013

Žilinský župan Juraj Blanár sa pripojil k symbolickému aktu polievania Lipy sútokov sveta, ktorú v Dolnom Kubíne zasadili ešte v roku 2009. Ide o lipu malolistú (Tilia cordata), ktorá predstavuje pomyselný symbol Slovanstva a národného cítenia Slovákov. Je polievaná vodou z najrôznejších riek, potokov, či oceánov. Túto vodu prinášajú dovolenkujúci občania, turisti a tiež zástupcovia partnerských krajín, miest a obcí. Zámerom tejto nevšednej tradície je poukázať na spolupatričnosť mesta Dolný Kubín s krajinami Európskej únie i celého sveta. V rámci návštevy dolnokubínskej radnice sa k tradícii pripojil i žilinský župan Juraj Blanár. Ten polial lipu vodou z rieky Rajčianky spod Slnečných skál pri Rajeckých Tepliciach v spoločnosti primátora mesta Dolný Kubín Romana Matejova. „Pripojili sme sa k tradícii, ktorá má zaujímavý charakter nielen v kontexte nášho kraja, ale i celého Slovenska. Vzniká tu veľmi pekná tradícia, ktorá je oživením pre občanov, návštevníkov a turistov prichádzajúcich na Oravu,“ dodal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, ktorý bol v poradí 172. účastníkom, ktorý symbolicky polial lipu stojacu pred Mestským úradom v Dolnom Kubíne. Okrem slovenských riek bola lipa poliata aj vodou z Jordánu, Mississippi, Červeného, Mŕtveho či zo Stredozemného mora.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky