12. marec 2013

Stop výtlkom na cestách v Žilinskom kraji

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 12. marec 2013

 

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) sa pustil do boja s výtlkmi na cestách. Cestári sú v plnom nasadení, pracovať budú v dvanásťhodinovom režime a počas víkendov, kedy je intenzita dopravy nižšia. Vzhľadom na kritickú situáciu na cestách v Žilinskom kraji zvolal žilinský župan Juraj Blanár minulý týždeň dve mimoriadne rokovania so Správou ciest Žilinského samosprávneho kraja. O ich výsledkoch informoval na dnešnej tlačovej konferencii.
Žilinský samosprávny kraj má vo svojej správe celkovo 1 442 km ciest II. a III. triedy, z ktorých 85 km je v kritickom stave. „Posledné dve zimy boli najextrémnejšími za éry fungovania samosprávny krajov, čo sa odrazilo aj na stave našich ciest. Aj z tohto dôvodu sme prijali opatrenia, ktorými chceme urýchlene riešiť havarijnú situáciu na cestách v Žilinskom kraji. Jedným z nich je nákup troch nových infražiaričov, ktorými sa dajú najefektívnejšie opravovať výtlky i v nepriaznivom počasí. Druhým riešením je reorganizácia pracovného času cestárov, ktorí budú v teréne 12 hodín denne a na tie najvyťaženejšie úseky sa zamerajú mimo dopravnej špičky a počas víkendov,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. Na nakúp novej techniky ako sú infražiariče, hotboxy, recyklátory asfaltových zmesí či iné drobné mechanizmy pôjde z rozpočtu kraja viac ako 200 tisíc eur. „Technológia studenej asfaltovej zmesi je v teplotách pod bodom mrazu a vo vlhkom počasí málo účinná, keďže výplň sa dostatočne nespojí s pôvodným asfaltom na okraji výtlku a ten je po troch týždňoch opäť zdevastovaný. Výhodou použitia infražiariča je oprava výtlku za každého počasia, keďže doskové čelo zohreje výtlk a takto opravený výtlk má životnosť až tri roky,“ uviedol Ivan Fábry, generálny riaditeľ Správy ciest ŽSK. Unikátnu technológiu opravy výtlkov spustil ŽSK ako prvý kraj na Slovensku, od decembra minulého roka slúžia dva infražiariče v regióne Horného Považia a Liptova. „Skracuje sa tiež čas opravy výtlku o polovicu. Zatiaľ čo pri bežných technológiách je to až 30 minút, s použitím infražiariča je to 15 minút a po opravenej vozovke môžu okamžite jazdiť autá,“ dodal I. Fábry.
Z celkového počtu 85 km ciest II. a III. triedy, ktoré sú v kritickom stave, sa v roku 2013 opraví 48 km položením nového asfaltového koberca. „Počas tejto zimy sme zaznamenali nárast spotrebovanej asfaltovej zmesi v súvislosti s opravou ciest o viac ako 1 000 ton. Zatiaľ čo v minulom roku to bolo 4 364 ton, v tomto roku sa spotreba odhaduje na 5 439 ton,“ dodal Ivan Mokrý, riaditeľ odboru dopravy ŽSK.

 

 

Mgr. Hana Danová

hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky