12. jún 2013

Na hradnej cyklotrase pribudlo nové značenie

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 12. jún 2013

Už viac ako mesiac si nadšenci cyklistiky vychutnávajú novú päťkilometrovú cyklotrasu medzi Vodným dielom Žilina a Budatínskym hradom. Nový úsek je pilotným projektom budúceho prepojenia dominánt Horného Považia, hradov Budatín a Strečno, ktorý realizuje Žilinský samosprávny kraj a jeho výstavba pozostáva zo štyroch úsekov. V snahe zabezpečiť cyklistom čo najvyšší komfort pri orientácii na trase sa krajská samospráva rozhodla doznačiť novovytvorenú časť ďalšími cyklosmerovníkmi a prvkami cykloturistického značenia. „Úsek cyklotrasy, ktorý sme nedávno otvorili, je už z časti hotový, chýba len asfaltový povrch. Doposiaľ ho využívajú najmä cyklisti na horských bicykloch, v budúcnosti by mal slúžiť i pre cyklistov na cestných bicykloch či korčuliarov. Našim úsilím je vychádzať cykloturistom v ústrety a preto sme na tejto trase doplnili značenie, ktoré je v súlade s normami STN a zabezpečuje nám ho Slovenský cykloklub," povedal žilinský župan Juraj Blanár.
K doterajším štyrom cyklosmerovníkom pribudli ďalšie štyri spolu s približne dvadsiatimi novými prvkami cykloturistického značenia. Podľa predsedu Slovenského cykloklubu Juraja Hlatkého, sa na cyklotrase označili všetky možné križovatky a rázcestia, aby sa cyklista na nej mohol spoľahlivo orientovať. Trasa má tak nadštandardnú hustotu prvkov cykloturistickej orientácie a po dokončení má ambíciu zaradiť sa k najkrajším cyklotrasám na Slovensku. Okrem kvalitného značenia nájdu cyklisti na novej trase informačné tabule, lavičky, odpočívadlá či stojany na bicykle. Projekt „Cyklotrasa Hrad Budatín - Hrad Strečno" bude mať po dokončení viac ako 30 kilometrov a žilinskú župu by mal stáť takmer dva a pol milióna eur. Finančné náklady na spomínaný prvý úsek v časti od Vodného diela po Budatínsky hrad, sa vyšplhali na 180 tisíc eur, pričom dotáciou vo výške 100 tisíc eur získal kraj od významnej automobilovej spoločnosti Kia. „Verím, že cyklistické prepojenie hradov Budatín a Strečno bude hotové do roku 2016. V súčasnosti prebieha stavebné konanie na časť trasy, ktorá prepojí novovybudovaný úsek cyklotrasy s už existujúcim úsekom vedúcim popri hrádzi vodného diela," doplnil J. Blanár.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky