12. december 2013

Južný diaľničný obchvat Žiliny sa začne stavať už v januári 2014

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 12. december 2013

Národná diaľničná spoločnosť v pondelok 9. decembra 2013 podpísala zmluvu na výstavbu 11,3 km úseku diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. Víťazom tendra výstavby južného obchvatu Žiliny sa stalo združenie Ovčiarsko v zložení Doprastav, Strabag, Váhostav – SK a Metrostav. Štvorročná výstavba bude stáť 427 miliónov eur a bude spolufinancovaná z eurofondov, konkrétne Kohézného fondu a zo štátneho rozpočtu. „Som rád, že sa napĺňajú predpoklady, o ktorých ma informoval v septembri tohto roka štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček počas nášho spoločného rokovania v Žiline. Je to dobrá správa nielen pre občanov, ale aj pre podnikateľskú obec, s čím súvisí aj prílev nových investícií. Po úseku D3 sa pohne smerom dopredu aj Hričovské Podhadie a verím, že v krátkom čase bude ukončené aj výberové konanie na úsek Lietavská Lúčka - Dubná Skala,“ povedal župan Juraj Blanár. Ten sa problematike dobudovania nadradenej cestnej siete v Žilinskom samosprávnom kraji a možnosti nasmerovať na ňu eurofondy venuje dlhodobo. Počas tohto a minulého roka župan opakovane loboval u eurokomisára pre regionálnu politiku Johannesa Hahna za urýchlenú výstavbu úseku Turany – Hubová, povolenie výstavby D1, ako aj úseku diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité na hranicu s Poľskom, či úsek R5 na hranicu s Českom. „Cestná infraštruktúra je absolútne kľúčovou pre ďalší rozvoj nášho kraja a úzko súvisí s rozvojom cestovné ruchu, zamestnanosťou a prílevom nových investícií. Kladné rozhodnutie Európskej komisie umožňuje Slovensku financovať výstavbu diaľnic z eurofondov a je dôkazom toho, že hlas župana ako voleného predstaviteľa kraja berú v Bruseli veľmi vážne,“ uviedol J. Blanár.
Žilinský samosprávny kraj je historicky prirodzeným dopravným uzlom spájajúcim západ s východom a juh so severom Európy, ktorý denne cíti dopady prehusteného tranzitu a nedostatočnej cestnej infraštruktúry vo všetkých regiónoch. Keďže je výstavba diaľnic a rýchlostných ciest plne v kompetencii ministerstva dopravy, žilinský župan je pri jej riešení s ministerstvom v neustálom kontakte. „Dôkazom toho je aj nedávne rokovanie so štátnym tajomníkom ministerstva dopravy v Žilinskom kraji aj o urýchlenej výstavbe D1 a D3. Teší ma, že kľúčové dopravné projekty z eurofondov smerujú práve k nám,“ uzavrel žilinský župan.
Začiatok pripravovaného južného obchvatu Žiliny je v križovatke diaľnic D1 a D3 v Hričovskom Podhradí. Za križovatkou Hričovské Podhradie sa diaľnica stáča na východ a prechádza tunelmi Ovčiarsko (2,3 km) a Žilina (0,67 km). Končí tesne pred križovatkou Lietavská Lúčka, ktorá je už súčasťou nasledujúceho úseku diaľnice D1. Estakádu bude tvoriť 11 mostov.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK