11. apríl 2013

Kysuckú nemocnicu čaká modernizácia vykurovacieho systému

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 11. apríl 2013

Tepelné hospodárstvo Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci je dlhodobo vo veľmi zlom, nevyhovujúcom stave. Roky sa doň neinvestovalo a dnes je za hranicou svojej životnosti. Podľa riaditeľa nemocnice Martina Šenfelda bolo potrebné urobiť opatrenia, ktorými sa zvýši najmä bezpečnosť pacientov na oddeleniach. Nemocnica nemôže riskovať, že úplným zlyhaním vykurovania bude nútená svojich pacientov umiestňovať do okolitých nemocníc. „Vedenie nemocnice sa rozhodlo pre závažný krok rekonštrukcie. Hľadali sme rôzne možnosti. Žiaľ, neboli sme úspešní prostredníctvom eurofondov. Preto sme zvolili pre Slovensko netradičnú metódu rekonštrukcie tepelného hospodárstva formou EPC projektu. To znamená, že všetky náklady, ktoré nemocnica použije na opravu tepelného hospodárstva nebudú vyššie ako momentálne náklady na energie. Na základe verejného obstarávania sme vybrali dodávateľa projektu, a ten sa zaviazal garantovať minimálne úspory 3,8 mil. eur počas obdobia 10 rokov,“ informoval riaditeľ nemocnice M. Šenfeld.
Skutočné náklady na realizáciu rekonštrukcie tepelného hospodárstva sú 3,051 mil. eur. To znamená, že nemocnica okrem toho, že bude mať kompletne zrekonštruované tepelné hospodárstvo, ktoré je dnes zastarané a neefektívne na paru, zarobí samotnou opravou minimálne 750 tisíc eur. Modernizácia vykurovacieho systému sa splatí z úspor, ktoré prinesie. „Dôležité je povedať, že realizátor stavby rozhodol úspory garantovať. Ak by sa opravou nedosiahli, musel by ich doplatiť z vlastných prostriedkov,“ doplnil M. Šenfeld. Nemocnica prejde na decentralizované vykurovanie teplou vodou. Každá budova bude mať pre zvýšenie efektivity svoju vlastnú kotolňu.
„Je to veľmi dôležitý krok pre Kysuckú nemocnicu. Verím, že v priebehu polroka sa rekonštrukčné práce ukončia a na jeseň 2013 už bude fungovať nový vykurovací systém, ktorý výrazným spôsobom zlepší nielen finančnú situáciu nemocnice, ale i situáciu v oblasti energetiky i bezpečnosti pacientov a zamestnancov,“ uviedol počas pracovnej návštevy Kysuckej nemocnice v Čadci predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.
Žilinská župa ako zriaďovateľ výrazne pomohla nemocnici aj s rekonštrukciou toaliet a sociálnych zariadení, ktoré boli v zlom stave. „Žilinský samosprávny kraj nám vyčlenil 143 tisíc eur a postupne sme začali rekonštruovať toalety, sociálne zariadenia a kúpeľne na oddeleniach. Išlo hlavne o poliklinickú časť, kde sme urobili aj toalety pre vozíčkarov,“ dodal M. Šenfeld.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK