11. apríl 2013

Žilinský župan prijal veľvyslanca USA

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 11. apríl 2013

V stredu 10. apríla navštívil Žilinu veľvyslanec USA na Slovensku Theodore Sedgwick. Na pôde Úradu Žilinského samosprávneho kraja ho prijal žilinský župan Juraj Blanár. Bolo to prvé diplomatické stretnutie týchto dvoch predstaviteľov na pôde Žilinského samosprávneho kraja. Témami spoločného rokovania boli ekonomická situácia v EÚ a SR a upevňovanie bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskou republikou a USA. V rozhovore zazneli aj témy rozvoja infraštruktúry a tvorby nových pracovných miest v Žilinskom kraji. „Slovensko je pozitívnym príkladom krajiny, ktorá úspešne zvládla transformáciu politického a ekonomického systému a dnes je akceptovaným členom Európskej únie,“ povedal veľvyslanec Spojených štátov amerických Theodore Sedgwick, ktorý tiež ocenil angažovanosť a záujem mladých ľudí o dianie vo svetovej politike. Spolu s predsedom ŽSK Jurajom Blanárom sa zúčastnili konferencie ZAMUN 2013, na ktorej sa stretlo spolu 64 stredoškolákov zo Slovenska a ďalších európskych krajín. Podujatie, ktoré organizuje Bilingválne gymnázium v Žiline a UNIS - Informačná kancelária OSN vo Viedni, sa uskutočnilo pod záštitou predsedu ŽSK Juraja Blanára. Konferencia simuluje reálne zasadnutie Rady Organizácie spojených národov (OSN) s jediným rozdielom, a to že rokovaní sa nezúčastňujú svetoví politici, ale študenti stredných škôl, reprezentujúci určité krajiny a diskutujú o aktuálnych svetových, sociálnych, ekonomických a politických problémoch,“ uviedol J. Blanár.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK