10. január 2013

Ďalšia modelárska lahôdka pre milovníkov histórie – Národný dom v Martine

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 10. január 2013

Žilinský samosprávny kraj vydal ďalšiu zo série papierových vystrihovačiek s témou významných historických a kultúrnych pamiatok. Tentoraz si môžu modelárski nadšenci postaviť doma zmenšenú repliku Národného domu - Slovenského komorného divadla v Martine, ktoré patrí medzi výrazné symboly regiónu Turca, k čomu prispela nielen zaujímavá a jedinečná architektúra, ale aj jeho bohatá história. Národný dom vznikol ako „ľudová stavba“ postavená formou spoluvlastníckych podielov, v reakcii na zrušenie Matice slovenskej v roku 1875. Nová inštitúcia, mala byť dôstojným priestorom pre slovenské divadlo a knižnicu. Základný kameň položili v roku 1888. Národný dom bol v tých časoch stavbou vymykajúcou sa z priemeru. Architektonický návrh vypracoval Blažej Bulla a vonkajší vzhľad budovy riešil v novorenesančnom štýle neskrývajúc inšpiráciu napoleonským Parížom. Od roku 2001 sa začala rozsiahla rekonštrukcia Národného domu-prvej scény Slovenského komorného divadla v hodnote 308 miliónov korún, na ktorej úspešnom dokončení sa významne podieľal aj zriaďovateľ divadla Žilinský samosprávny kraj. „Aj touto populárnou formou chceme propagovať významné historické ozdoby regiónov Žilinského kraja. Verím, že modelárske repliky budú slúžiť ako zaujímavá prezentácia ich krásy a historickej hodnoty a potešia oko každého modelárskeho nadšenca,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Okrem budovy Národného domu - Slovenského komorného divadla v Martine môžu mať modelári v zbierke aj repliky v mierke 1:100 hradu Budatín, Kaštieľa z Parížoviec a Kostola všetkých svätých v Ludrovej či ďalších stredovekých stavieb - Kaštieľa v Radoli a Hviezdicovitej pevnosti z Malých šancov pri Čiernom. Vystrihovačky je možné kúpiť v pokladni jednotlivých múzeí, ako aj priamo v Slovenskom komornom divadle.

Hana Danová
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky