9. november 2012

So stredoškolákmi aj o urbanizme a kompetenciách krajskej samosprávy

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 9. november 2012

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) zorganizoval pri príležitosti Svetového dňa urbanizmu podujatie pod názvom „Deň urbanizmu na Úrade Žilinského samosprávneho kraja“ určené pre stredoškolskú mládež.
Svetový deň urbanizmu sa každoročne pripomína 8. októbra už od roku 1949 z iniciatívy argentínskeho inžiniera Carlosa Maríu Della Paolera a na objednávku Vyššieho ústavu urbanizmu v meste Buenos Aires. Cieľom Svetového dňa urbanizmu, ktorý je v anglicky hovoriacich krajinách nazývaný aj ako Svetový deň územného plánovania (The World Town Planning Day), je posilniť povedomie odbornej ale aj laickej verejnosti o dôležitosti života v zdravej a príjemnej atmosfére s dostatkom zelených plôch.
Tento deň sa pripomína v približne 34 krajinách sveta formou diskusií s odborníkmi, výstav, prezentácií s hlavnou témou urbanizácia a územné plánovanie. Odbor dopravy a regionálneho rozvoja ŽSK pri tejto príležitosti zorganizoval v Kongresovej sále Úradu ŽSK prednášku pre študentov zo Žiliny a okolia, ktorí si pozreli aj krátke filmy z videotéky festivalu ENVIROFILM. „Cieľom podujatia je predstaviť krajskú samosprávu a jej významné kompetencie so zameraním na problematiku urbanizmu a územného plánovania,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. „Podobné tematické podujatia organizujeme pravidelne už tri roky a je o ne veľký záujem. Žilinský samosprávny kraj sa tento rok rozhodol vyjsť v ústrety aj stredoškolákom mimo Žiliny a so zaujímavou prednáškou zavítal na Gymnáziu A. Bernoláka v Námestove, kde sa o kompetenciách a aktivitách kraja v oblasti urbanizmu oboznámili aj študenti stredných škôl z Námestova a Tvrdošína,“ dodal žilinský župan J. Blanár.

Hana Danová
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky