9.november 2012

Regionálne knižnice Žilinského kraja na Bibliotéke 2012

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 9. november 2012

Knihy regionálnych autorov, úspešné projekty či vydavateľská činnosť regionálnych knižníc. To všetko predstavuje od štvrtka 8.11.2012 päť knižníc v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
Najväčší knižný veľtrh na Slovensku Bibliotéka 2012 opäť otvoril svoje brány. Tento medzinárodný sviatok milovníkov kníh ponúka už dvadsať rokov priestor inštitúciám a ľuďom, ktorí sa podieľajú na tvorbe knižných diel a radi čítajú. Svoju bohatú činnosť a množstvo aktivít prezentujú na výstavisku v Bratislave už po tretíkrát aj knižnice v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Ten ako jediný zo všetkých krajov na Slovensku propaguje prácu všetkých piatich regionálnych knižníc. (Krajská knižnica v Žiline, Turčianska knižnica v Martine, Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky – Belopotockého v Liptovskom Mikuláši, Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne a Kysucká knižnica v Martine).
Na festivale sa predstavia víťazi a najzaujímavejšie knihy z regionálnych súťaží Kniha Horného Považia 2011, Kniha Kysúc 2011, Kniha Oravy 2011, Kniha Liptova 2011 a Kniha Turca 2011. Ani v tomto roku nebudú v stánku Regionálnych knižníc Žilinského samosprávneho kraja chýbať sprievodné podujatia, ktoré sú určené pre všetky vekové kategórie. Návštevníci si budú môcť prezrieť výstavu víťazných kníh regionálnych čitateľských súťaží ŽSK spojenú s predajom a osobným stretnutím s autormi.Zároveň budú pre nich pripravené prezentácie o vydavateľskejčinnosti knižníc ŽSK a úspešné projekty, ktoré sa im podarilo zrealizovať.
Sprievodný program doplní krajská pobočka Spolku slovenských spisovateľov so svojou časťou programu s názvom Dolu Váhom od Liptova po Kysuce. Autori zo Žilinského kraja v nej porozprávajú nielen mladým čitateľom o rozprávkach, povestiach či legendách ako o dôležitých pilieroch poznania a uvedomovania si náležitosti k národu. „Teší ma, že medzi približne 150 vystavovateľmi z celého sveta, sa aj v tomto roku predstavia naše regionálne knižnice, ktoré sa majú čím pochváliť. Prostredníctvom medzinárodného knižného festivalu môžu prezentovať nielen svoju činnosť, ale i činnosť a aktivity úspešných autorov z nášho kraja. Všetkých milovníkov písaného i hovoreného slova pozývam do vystavovateľských stánkov knižníc Žilinského samosprávneho kraja,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.

Hana Danová
hovorkyňa ŽSK