8. október 2012

Templári obsadia Hrad Strečno už v sobotu

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja
Žilina, 8. október 2012

 

Templári pokračujú vo svojich výpravách. Na svojej ceste našim krajom skupina rytierov odetých v autentickom templárskom odeve neobíde ani Hrad Strečno. Cech Terra de Selinan zo Žiliny pod vlajkou Žilinského kraja templárov na hradných vystúpeniach predvedie opäť nielen spôsob boja, ale aj ukážky každodenného života v stredoveku. „Aj napriek tomu, že nás od doby templárov delí viacero storočí, stále nás priťahuje svojou tajomnosťou,“ povedal Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja. Kraj získal nielen na zatraktívnenie kraja templárskymi hradnými výpravami podporu z eurofondov. Templári, príslušníci cirkevného rádu, ktorý v 12. až 14. storočí zabezpečoval ochranu pútnických ciest, sú dodnes spájaní s atmosférou hrdinskosti, chrabrosti a ochrany slabších.
Celodenný program 4. templárskej výpravy opäť predstaví „Chute a vône stredoveku“ – pravý stredoveký jarmok, prípravu stredovekých jedál, dobové remeslá; predstaví stredoveké voľnočasové aktivity, vtedajšiu hygienu a ukážky bojov. S vôňou jedál a za zvuku rinčiacich mečov budú zaznievať aj tóny piesní Zboru starej hudby Arcus zo Žiliny. V druhej časti programu templárski rytieri predvedú dokonalé narábanie s mečom, sekerou, kopijou, no najmä chrabrosť, čestnosť, statočnosť a odvahu. V tretej časti templárskej výpravy si návštevníci môžu pod vedením templárskych rytierov odskúšať templárske akadémie a zažiť skutočné šermovanie, lukostreľbu, strieľanie z kuše, rôzne stredoveké hry a vedomostné kvízy, za ktoré získajú templárske odmeny. „Preneste sa s nami do vyše 700 rokov vzdialenej histórie a vydajme sa spolu v našom kraji po stopách jedného z najtajomnejších rádov stredoveku,“ pozýva predseda Žilinského samosprávneho kraja. Kto nestihne 13. októbra 4. templársku výpravu na Hrade Strečno, môže prísť na najnavštevovanejší hrad na Slovensku – Oravský hrad, ktorý 17. novembra ukončí tohtoročné templárske výpravy. Vstup na všetky templárske podujatia je bezplatný.

Hana Danová
hovorkyňa ŽSK