7. február 2012

- Žilinská župa bude naďalej spolupracovať so Slovenským cykloklubom
- Rozvoj turistiky v Žilinskom kraji má zelenú

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 6. február 2012

Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár a predseda Slovenského cykloklubu svojimi podpisom spečatili Deklaráciu o spolupráci. Po trojročnej intenzívnej spolupráci na projekte „Obnova, údržba a modernizácia cykloturistických a peších trás na území ŽSK“ budú naďalej spoločne rozvíjať cestovný ruch, turistiku a cykloturistutiku.
Deklarácia je spoločnou iniciatívou pre zlepšovanie turistických a cykloturistických trás, ako i náučných a tematických chodníkov. V Žilinskom kraji sa nachádza až 25 percent všetkých značených turistických trás na území Slovenska, čo predstavuje 2274 km cykloturistických a 2964 km peších turistických trás. Od roku 2009 žilinská krajská samospráva vybudovala 17 km nových cyklotrás, systematicky obnovila a zmodernizovala značenie na úseku cyklotrás v dĺžke 1240 km a 1040 km peších turistických trás v hodnote 143 000 eur. „Náš región je z tohto pohľadu výnimočný, nielen horstvom, ale aj podmienkami, ktoré majú turisti na našom území. Na základe doterajšej úspešnej spolupráce plánuje ŽSK pokračovať v rozvoji existujúcich trás v spolupráci s občianskymi združeniami, turistickými klubmi a cykloklubmi aj v ďalšom období. Kraj na to vynakladá vlastné finančné prostriedky, ale k rozvoju dochádza aj vďaka tejto neziskovej spolupráci, ktorá bola zavŕšená podpísaním dnešnej deklarácie,“ uviedol predseda J. Blanár.Budúcnosť cestovného ruchu závisí predovšetkým od kvality poskytovaných služieb a kvality životného prostredia. Predseda Slovenského cykloklubu Juraj Hlatký poďakoval krajskej samospráve za profesionálny prístup v spolupráci s turistickými organizáciami. „Žilinský kraj je najaktívnejším krajom na Slovensku v rozvoji turistiky. Jeho atraktívnosť spočíva najmä v rôznorodej štruktúre, ktorá umožňuje návštevníkom cykloturistiku, horskú i pešiu turistiku,“ povedal J. Hlatký.
Medzi klenoty horských cyklotrás Žilinského samosprávneho kraja patria hrebene Veľkej Fatry a trasy nad Veľkým Borovým i na Donovaloch. Z cestných trás je to Vážska magistrála, Kysucká magistrála, Oravská magistrála či Liptovská cyklomagistrála.

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK