5. apríl 2012

- Prineste si Budatínsky hrad priamo do obývačky
- Milovníci histórie si môžu repliky pamiatok zhotoviť doma

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 5. apríl 2012

Ten, kto si zamiloval kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji, si ich môže priniesť priamo domov. V papierovej podobe si modely Budatínskeho hradu, Kostola všetkých svätých v Ludrovej či Kaštieľa z Parížoviec môžete vytvoriť vlastnoručne. Vďaka papierovým vystrihovačkám, ktoré pre nadšených modelárov, ale i pre milovníkov histórie ponúka Žilinský samosprávny kraj. „Výber pamiatok nie je náhodný,“ prezradil predseda ŽSK Juraj Blanár. „Budatínsky hrad, pôvodne strážna pevnosť z 13. storočia, patrí medzi najvýznamnejšie dominanty regiónu Horné Považie. Kaštieľ z Parížoviec je zase vzácna ukážka goticko-renesančnej architektúry zo zátopovej obce Parížovce.“ Pôvodne bol tento kaštieľ rodovou kúriou zemianskej rodiny Parisovcov a dnes ho môžu turisti vidieť a navštíviť v Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline. Aktuálne kraj pripravuje ďalšiu modelársku lahôdku v podobe papierovej vystrihovačky renesančného Kaštieľa v Radoli, jednej z najstarších historických pamiatok na Kysuciach a Hviezdicovej pevnosti z Malých šancí pri Čiernom. Pevnosť zo 16. storočia je súčasťou obranného komplexu na ochranu Jablunkovského priesmyku, dnes na pohraničí troch štátov – Poľska, Čiech a Slovenska. Vystrihovačka bude vydaná už v prvej polovici roka 2012. Zruční nadšenci sa môžu tešiť tiež na postupné spracovanie historickej budovy Národného domu v Martine z roku 1888, ktorý je zároveň sídlom Slovenského komorného divadla, a tiež Kostola Povýšenia svätého Kríža na Slanickom ostrove umenia. V súčasnosti je v ňom umiestnená expozícia Oravskej galérie. „Vystrihovačkám a modelovaniu sa venujem už od detstva. K tejto záľube som sa opäť vrátil v roku 2009, kedy som sa pustil do modelu Budatínskeho hradu, aby bolo možné názorne ukázať jeho stavebný vývoj návštevníkom, keďže skutočná predloha je momentálne zatvorená“, povedal autor vystrihovačiek a zároveň historik Považského múzea v Žiline Peter Šimko. Papierové vystrihovačky si môžete zakúpiť priamo v Liptovskom múzeu v Ružomberku, v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline a v Kostole všetkých svätých Ludrová – Kút. Považské múzeum v Žiline ponúka publikáciu okrem svojich expozícií tiež v knižnici Považského múzea a online prostredníctvom objednávkového formulára za jednotnú cenu 2,50 eura.

 

Mgr. Peter Kubica
hovorca ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky