4. September 2012

- Chute a vône Žilinského kraja na Kulinárskych dňoch

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 4. september 2012

Deň plný chutných jedál, pestrých vôní a všakovakých chutí zažijú návštevníci Múzea liptovskej dediny v Pribyline v stredu 5. septembra 2012. Práve v Liptove začína séria Kulinárskych dní – „chutných“ podujatí z marketingového projektu Žilinského samosprávneho kraja s názvom „Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja“ z Regionálneho operačného programu. „Pozývam všetkých obyvateľov a návštevníkov Žilinského kraja na Kulinárske dni do všetkých našich piatich regiónov, kde na Vás čakajú bezplatné ochutnávky miestnych špecialít, ukážky tradičných remesiel a vystúpenia folklórnych súborov. Príďte okúsiť ako chutí náš kraj, zamilujte si ho prostredníctvom chuťových pohárikov a odkryte kus našej regionálnej histórie osobitým spôsobom cez chute,“ pozýva predseda ŽSK Juraj Blanár.
Prvý Kulinársky deň v Pribyline začína 5. 9. 2012 o 9:30 a počas približne päťhodinového programu si prídu na svoje milovníci tradičných regionálnych jedál, ktorí na vlastnej koži a na vlastnom žalúdku ochutnajú mäsové pirohy, haruľu, kapustníky, makovú štrúdľu, šišky či kuľašu s maslom a slaninkou. Nebudú chýbať ukážky tkania, vyšívania, spracovania vlny, návštevníci sa priučia kováčskemu remeslu a nazrú do tajov výroby fujary, biča alebo bábok. Jedinečnú atmosféru bude dotvárať ľudová hudba a vystúpenia Folklórnej skupiny Smrečany a Detských folklórnych súborov Pramienok a Cindruška.
Ďalší Kulinársky deň rozvonia turčiansky región už budúci týždeň. Vône miestnych dobrôt sa budú rozprestierať nad Múzeom slovenskej dediny v Martine v piatok 14.9.2012 počas celého dňa. O deň neskôr, v sobotu 15.9.2012 si budú pery a prsty oblizovať návštevníci Oravského hradu. Kulinársky deň v Kysuciach bude lákať svojimi omamnými vôňami a chuťami do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke v sobotu 22. 9.2012. Posledný zo série tohtoročných Kulinárskych dní si môžu vychutnať návštevníci v nedeľu 23.9.2012 v Budatínskom parku. Ich chuťové poháriky pošteklí ochutnávka oškvarkových pagáčikov, sladkých buchtičiek, medovníkových koliesok, syrových trojuholníkov či malých lokší. Do tanca zahrá ženská spevácka skupina Tíšina a ľudová hudba súrodencov Ďuranovcov z Belej.
Ale o gastronomicko-zemepisné zážitky neprídu ani tí, ktorí sa nemôžu zúčastniť Kulinárskych dní. Publikácia Chuťopis Žilinského kraja je sprístupnená na bezplatné stiahnutie na adrese: http://www.zask.sk/files/odbory/okakv/rok2012/edicna-cinnost/zsk_rocny_plan_podujati_a5.pdf

Peter Kubica
hovorca ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky