30. apríl 2012

- Ľudoví umelci zo Žilinského kraja predstavia svoje zručnosti na Trenčianskom hrade

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 30. apríl 2012

Trenčiansky hrad bude od 10. do 11. mája 2012 dýchať historickou atmosférou. V rámci 1. ročníka výstavy cezhraničného cestovného ruchu Region Tour Expo 2012 sa tam uskutoční zaujímavé kultúrne podujatie, zamerané na zachovanie ľudových tradícií s názvom Májový jarmok remeselníkov. Život na niekdajšom sídle Matúša Čáka Trenčianskeho sa vráti do čias stredovekých remeselníkov, ktorí návštevníkom predstavia postupy pri výrobe tradičných výrobkov z dreva, kože, kovu či keramiky tak, ako to kedysi robili naši predkovia v oblasti slovensko-českého pohraničia.
Do medzinárodného projektu je zapojených 6 krajov zo Slovenska i Čiech – Žilinský, Trenčiansky, Trnavský, Zlínsky, Moravskosliezsky a Juhomoravský. Z troch slovenských a troch českých regiónov sa predstaví dovedna tridsať remeselníkov. „Náš kraj budú na jarmoku prezentovať ľudoví umelci z Kysúc a Liptova. Tradičné umenie starých otcov a materí predvedie pernikárka, drotár, umelecký kováč, výrobca ľudových hudobných nástrojov a výrobca kožiarskych produktov,“ prezradil predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.
Súčasťou jarmoku bude i slávnostné vyhlásenie výsledkov medzinárodnej súťaže „Klenoty slovenského pohraničia“. Každý zo zúčastnených krajov do nej nominoval svoje štyri najväčšie turistické lákadlá. Sú medzi nimi jedinečné hrady, skanzeny, múzeá, prírodné krásy a kultúrne pamiatky. „Žilinský kraj reprezentujú Oravský hrad, Sobášny palác v Bytči, Kysucko-oravská lesná železnica a Múzeum liptovskej dediny v Pribyline,“ povedala Iveta Chabadová, riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj.
Cieľom regionálneho veľtrhu cestovného ruchu Region Tour Expo 2012 s podtitulom „Dovolenka pre všetkých“ je podporiť zintenzívnenie cestovného ruchu a turizmu so zameraním na cezhraničnú spoluprácu krajov Slovenska a Českej republiky.

Mgr. Peter Kubica
hovorca ŽSK