3. august 2012

- Folkloristi zo Žilinského kraja zahrajú pod Roháčmi na ľudovú nôtu

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 3. august 2012

Neodmysliteľnou súčasťou letných prázdnin sú festivaly a slávnosti. V Žilinskom samosprávnom kraji majú zväčša prívlastok folklórne. Dva veľké medzinárodné „sviatky folklóru“ – festival Východná a Jánošíkove dni, roztancovali a rozospievali milovníkov tradičného ľudového umenia v júli, prvý augustový víkend ožije medzinárodným folklórnym podujatím oravská obec Zuberec. 37. ročník Podroháčskych folklórnych slávností, najstaršieho a najväčšieho festivalu na Orave, začína už dnes (3.8.2012) podvečer. V rámci trojdňového programu vystúpi na slávnostiach viac ako tisíc účinkujúcich zo Slovenska i zahraničia. Nedeľné pravé poludnie bude patriť tradičnému reprezentačnému programu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), v ktorom sa predstavia ľudové kolektívy zo všetkých piatich regiónov kraja – Oravy, Kysúc, Horného Považia, Turca a Liptova. Krajský program pod záštitou predsedu ŽSK Juraja Blanára s názvom „Susedia“, sa bude niesť v duchu spájania a spolupráce regiónov Žilinského kraja. Diváci sa môžu tešiť na vystúpenia folklórnych súborov Oravan z Nižnej, Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta, Lysec z Belej-Dulíc, Rozsutec zo Žiliny a svoje umenie predvedie i folklórna skupina Važec z Važca. „Teší ma, že v rámci Podroháčskych folklórnych slávností, má už po štvrtýkrát svoje miesto v programe i Žilinský samosprávny kraj. Každoročná vysoká návštevnosť potvrdzuje, že pod Roháčmi je folklór stále živý a teší sa mimoriadnej popularite,“ skonštatoval predseda ŽSK Juraj Blanár.

 

Mgr. Peter Kubica
hovorca ŽSK