29. máj 2012

- Tohtoročný Parádny deň i s olympijskou pochodňou

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 29. máj 2012

Oslavy medzinárodného dňa detí v Žiline sa už niekoľko rokov spájajú s podujatím pod názvom „Parádny deň alebo šport nás spája“, ktorý pripravuje Žilinský samosprávny kraj so  Spojenou školou na Rosinskej ceste v Žiline. Tohtoročný štvrtý ročník sa bude výnimočne niesť v duchu letných olympijských hier. Postarajú sa o  to členovia Slovenského olympijského výboru, ktorí do Žiliny prinesú pochodeň a olympijský oheň tak zažiari i v športovom areáli Spojenej školy.
Približne 400 zdravých a zdravotne postihnutých detí sa stretne v piatok 1. júna o 9:00, aby si spoločne vyskúšali veľmi netradičné chápanie pohybu. Súťažiť sa bude v 15 disciplínach ako beh na 50 m, štafetový beh, frisbee, kolky, hod na cieľ, petanque, boccia, jazda na vozíku, stolný tenis, basketbal na vozíku, braillovo písmo, znakový jazyk či logické hry.
Všetky súťaže sú založené na princípe tzv. „opačnej integrácie“, keď sa medzi mentálne a zdravotne znevýhodnených žiakov zaradia a zapoja zdravé deti. Tie si na vlastnej koži skúsia, aký to je pocit, keď nemôžu chodiť a napriek tomu chcú behať, aké je to, keď ich kamaráti nevidia, no i napriek tomu si chcú hodiť šípkami či vyskúšať lukostreľbu.
Záštitu nad podujatím prebral predseda ŽSK Juraj Blanár, ktorý sa „parádnych dní“ zúčastnil aj v minulosti a dokonca si spolu so  súťažiacimi deťmi vyskúšal niekoľko disciplín. „Pre zdravých ľudí je niekedy ťažké prijať medzi seba hendikepovaných a vnímať ich ako rovnocenných partnerov, preto oceňujem hlavnú myšlienku podujatia, ktorá už od detstva učí mladých ako búrať bariéry a vzájomne si pomáhať. Verím, že deti sa tak, ako po minulé roky, dokážu spojiť a i napriek rozdielnostiam vzniknú medzi nimi nové priateľstvá,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.
Účastníci „Parádneho dňa“ sa môžu tešiť i na súťaž o najparádnejšie tričko s olympijskou tematikou, ktoré si sami vyzdobia, či na  autogramiádu úspešných športovcov a bývalých absolventov športového gymnázia – paraolympioničky Petru Smaržovú a Lenku Gajarskú. Futbalových fanúšikov určite poteší futbalista Peter Pekarík, ostatní si zaspievajú spolu so spevákom Tomášom Bezdedom. „Pozývame všetkých, ktorým sa páči hlavná myšlienka projektu, aby prišli v piatok 1. júna medzi nás, a zažili spolu s nami ďalší nezabudnuteľný parádny deň,“ vyzýva predseda ŽSK Juraj Blanár.

Mgr. Peter Kubica
hovorca ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky