28. marec 2012

- Orava, Strečno a Budatín zhasnú

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 28. marec 2012

Hrad Strečno, Oravský a Budatínsky hrad v sobotu 31. marca večer neuvidíte. „Žilinský samosprávny kraj spolu s Oravský múzeom P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Považským múzeom v Žiline sa rozhodli zapojiť do šiesteho ročníka celosvetovej ekologickej kampane s názvom Hodina Zeme, ktorá pomáha v boji proti klimatickým zmenám, plytvaniu financií a poukazuje na ochranu našej planéty,“ vysvetlil predseda ŽSK Juraj Blanár dôvody „zatemnenia“ stredovekých hradov.
Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia World Wildlife Fund s centrálou v austrálskom Sydney. Na Slovensku projekt organizuje Sekcia ochrany pred svetelným znečistením SAS pri Slovenskej akadémii vied (SAV) a Slovenský zväz astronómov amatérov. Projekt Hodina Zeme patrí k najmasovejším, zapája sa do neho viac ako miliarda ľudí na svete. Jeho cieľom je upozorniť na globálne otepľovanie, klimatické zmeny a svetelné znečistenie. Symbolom celej kampane je vypínanie osvetlenia, či už verejného osvetlenia, osvetlenia budov, pamiatok alebo iných objektov.
Národné kultúrne pamiatky – Oravský hrad, Hrad Strečno a Hrad Budatín tak nebudú sobotu 31. marca 2012 vo večerných hodinách od 20.30 do 21.30 h. osvetlené.

Peter Kubica
hovorca ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky