28. jún 2012

- Východná otvára svoje brány milovníkom folklóru, ľudových spevov a tancov

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 28. jún 2012

Už tento víkend ožije malebná rázovitá liptovská obec Východná najväčším folklórnym sviatkom na Slovensku. Prírodným amfiteátrom pod Kriváňom sa budú od piatka 29. júna 2012 niesť zvuky ľudových piesní už na 58. ročníku folklórneho festivalu Východná. Počas troch festivalových dní sa na pódiu predstaví približne 1 400 účinkujúcich zo Slovenska a zahraničia. Súčasťou piatkového programu bude i prezentácia ľudovej kultúry a folklórnych súborov zo Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Časť programu s názvom „Jarmočnô..to najlepšie, čo sa za ostatný rok v žilinskom kraji narodilo“ začína o 20:00 a „to najlepšie“ zo svojej tvorby predvedie 9 umeleckých kolektívov zo všetkých regiónov kraja. Z domácich liptovských folkloristov vystúpi folklórna skupina Kriváň z Východnej, folklórny súbor Váh z Liptovského Mikuláša, folklórna skupina Važec , členovia detského súboru Šapo z Ploštína a bubeník Jožko Lacný. Z Horného Považia zaspieva žilinská spevácka skupina Rozsutec, Oravu a jej folklór bude prezentovať folklórna skupina Goral zo Suchej Hory. Tradičné kysucké ľudové tance a muziku predstaví folklórny súbor Kysučan z Čadce, turčianskych folkloristov zastúpi folklórny súbor Turiec z Martina a folklórna skupina Podhradie. „Žilinský kraj je známy zachovávaním tradícii, folklóru a ľudového umenia. Teší ma, že najstarší a najväčší folklórny festival píše svoju dlhoročnú tradíciu práve v našom kraji, v hornoliptovskej dedinke priamo pod Kriváňom. Pozývam všetkých milovníkov folklóru do Východnej, kde uvidia to najlepšie, čo sa z tradičnej kultúry na Slovensku zachovalo,“ dodal predseda ŽSK Juraj Blanár. Návštevníkov folklórneho festivalu čaká bohatý program počas celých troch dní doplnený o množstvo tanečných, hudobných, speváckych workshopov, remeselných tvorivých dielní a programov pre deti.

Mgr. Peter Kubica
hovorca ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky