27. marec 2012

- Začalo sa obdobie talentových skúšok na stredné školy
- Školy hľadajú talenty

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 27. marec 2012

Deviatakom, ktorí sa rozhodli študovať na strednej škole so športovým, umeleckým, bilingválnym či pedagogickým zameraním, začali tento týždeň talentové prijímacie skúšky. Uchádzači si mohli podať dve prihlášky na tento typ štúdia, pričom im stále, v prípade neúspechu, ostáva možnosť prihlásiť sa do 10. apríla 2012 na ostatné stredné školy.
Overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania vyžaduje niekoľko študijných a učebných odborov aj na 14 školách v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Talentové prijímacie skúšky, ktoré preveria športové schopnosti, čakajú budúcich prvákov v špeciálnych odboroch v Spojenej škole na Rosinskej ceste v Žiline, v Obchodnej akadémii v Liptovskom Mikuláši, v Strednej odbornej škole (SOŠ) polytechnickej v Ružomberku, ale aj v Spojenej škole v Martine a v Gymnáziu v Tvrdošíne.
Talentovým skúškam zameraným na umelecké nadanie sa nevyhnú ani budúci študenti žilinského Konzervatória a Školy úžitkového výtvarníctva (ŠUV) v Ružomberku. Talent musia preukázať tiež uchádzači o štúdium na niektorých odboroch v Spojenej škole v Nižnej, v SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste a v Spojenej škole v Žiline.
Vedomosti z anglického jazyka si overia v Obchodnej akadémii Dušana Metoda Janotu v Čadci. Stredné zdravotnícke školy v Liptovskom Mikuláši a v Žiline požadujú od budúcich študentov odboru masér športové schopnosti, Pedagogická a sociálna akadémia v Turčianskych Tepliciach sa zameriava okrem športového aj na umelecké nadanie.
Štúdium na týchto stredných školách prináša niekoľko výhod. Študenti sa pravidelne zúčastňujú celoslovenských i medzinárodných súťaží. Spojená škola v Nižnej každoročne organizuje súťaž grafikov i drevorezbárov, Spojená škola v Žiline – Bytčici pripravuje v spolupráci s českými a poľskými školami módne prehliadky.
„Vynikajúce výsledky v lyžovaní, snowboardingu , futbale či cyklistike dosahujú v rámci Centra olympijskej prípravy žiaci Spojenej školy v Žiline, ktorá sa môže popýšiť úspešným absolventom cyklistom Petrom Saganom,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár, sám v minulosti aktívny športovec. Futbalisti zo SOŠ polytechnickej v Ružomberku sa minulý rok zúčastnili Majstrovstiev sveta stredných škôl vo futbale v Brazílii, kde obsadili 8. miesto. Talentovaných absolventov vychováva tiež Konzervatórium v Žiline čiŠUV v Ružomberku. Ich žiaci sa pravidelne zúčastňujú rôznych hudobných a umeleckých súťaží, na ktorých dosahujú vysoké umiestnenia.


Peter Kubica
hovorca ŽSK