27. apríl 2012

- Prvé dámy prezidentov V4 navštívia Skanzen v Pribyline

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 27. apríl 2012

Bohatá história Žilinského samosprávneho kraja, množstvo prírodných krás, vzácnych pamiatok a rôznorodosť kultúrnych a spoločenských podujatí robí z neho príťažlivý región pre návštevníkov zo Slovenska i zo zahraničia. O jeho turistickej atraktivite svedčí tiež fakt, že už niekoľko rokov patrí medzi najnavštevovanejšie kraje na Slovensku. V minulom roku ubytovali zariadenia cestovného ruchu v ŽSK dovedna 717 041 návštevníkov, čo predstavuje 20,1 % z celkového počtu návštevníkov Slovenskej republiky. Oproti roku 2010 vzrástol ich počet takmer o 60 000. Turistov pribudlo aj medzi zahraničnými výletníkmi. Vlani ich prišlo 253 915 a ich počet sa medziročne zvýšil o 8,4%. Malebnosť a skvosty žilinského regiónu spoznávalo spomedzi cudzincov najviac obyvateľov Českej republiky, za nimi nasledovali Poliaci a nemeckí turisti.
Prvý májový víkend sa do tohtoročných štatistík návštevnosti ŽSK zapíše významná medzinárodná návšteva. Zoznámiť sa so životom, tradíciami a remeslami našich predkov, spoznať ľudovú architektúru či ochutnať typické slovenské jedlá, budú mať možnosť prvé dámy prezidentov Vyšehradskej štvorky v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Zatiaľ čo prezidenti V4 budú rokovať na summite vo Vysokých Tatrách, ich manželky majú pripravený pútavý liptovský program.
„Všetkých päť regiónov nášho kraja je jedinečných. Kysuce a Orava sú ako stvorené pre milovníkov prírody, zimných športov a tradičnej ľudovej kultúry, Horné Považie ponúka oddych na horách, ale aj pri vode. Liptov a Turiec zase lákajú na bohatú ponuku wellness a kúpeľníctva. Podľa príslovia - Lepšie je raz vidieť ako desaťkrát počuť - verím, že Liptov prvé dámy očarí a chýr o krásach nášho kraja si odnesú do svojich krajín,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, dokumentujúce ľudovú architektúru, je najnavštevovanejšou expozíciou Liptovského múzea. Prezentuje tradičný spôsob života a zamestnanie rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev Liptova. Expozície tvoria stavby zo zátopovej oblasti vodného diela Liptovská Mara a z niektorých liptovských obcí. Život obyvateľov dediny približuje obydlie želiara z Liptovskej Sielnice a Černovej, bývanie stredných roľníkov a remeselníkov reprezentujú domy krajčíra z Likavky, kováča z Liptovskej Kokavy a kolára z Liptovskej Sielnice. Dominantou areálu je gotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary.

Mgr. Peter Kubica
hovorca ŽSK