26. marec 2012

- Týždeň slovenských knižníc v Žilinskom kraji
- Knižnice otvárajú svoje brány malým i veľkým čitateľom

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 26. marec 2012

Knižnice Žilinského samosprávneho kraja otvárajú svoje brány aj v tomto roku. Pri príležitosti 13. ročníka celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc 2012, ktorý vyhlásila Asociácia knižníc Slovenska, ponúknu knižnice najrozmanitejšie spektrum aktivít a podujatípre malých i veľkých. V dňoch od 26. marca do 1. apríla sú pre návštevníkov knižníc pripravené výstavy, besedy, prednášky, rôzne stretnutia so známymi osobnosťami, zážitkové čítania i kreatívne tvorivé dielne.
Krajská knižnica v Žiline pripravuje počas tohto týždňa odborný seminár pri príležitosti 350. výročia narodenia Jána Dadana ml., pod názvom „Žilinská kníhtlačiareň rodiny Dadanovcov“, diskusiu s autormi Príručky aktívneho Žilinčana či autorskú prezentáciu knižky pre deti. V stredu 28. marca 2012 organizuje knižnica Deň otvorených dverí, na ktorom predstaví všetky knižnično-informačné činnosti.
Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne ponúka malým návštevníkom tematické podujatie o slovenských ľudových rozprávkach a ich zberateľovi Pavlovi Dobšinskom, besedy so spisovateľmi, ale tiež slávnostný zápis detí a ich pasovanie za rytierov pekného slova. Počas celého týždňa je prístupná výstava kníh nominovaných do regionálnej súťaže Kniha Oravy 2011.
V Liptovskej knižnici Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši si počas Knižničného jarmoku prídu na svoje najmä milovníci a zberatelia starých kníh, mladší čitatelia si zase preveria svoje vedomosti vo vedomostnom kvíze.
Autorské besedy so spisovateľmi, Ssávnostné uvedenie Slovensko – poľského zborníka literárnych a výtvarných prác detí, prezentácia novej knihy, prednášky a prezentácie čakajú návštevníkov Kysuckej knižnice v Čadci. Nahliadnuť do všetkých priestorov knižnice a dozvedieť sa viac o jej fungovaní majú možnosť návštevníci v utorok 27.marca 2012 v rámci Dňa otvorených dverí.
V Turčianskej knižnici v Martine pripravili vyhodnotenie najvzornejšieho detského čitateľa za minulý rok, prednášku o živote a diele Jonáša Záborského, besedy, informačné stretnutia a zážitkové školenia.
Tradičným vyvrcholením Týždňa slovenských knižníc bude medzinárodné podujatie Noc s Andersenom. Počas noci z piatka na sobotu prespia deti v knižniciach a zažijú noc plnú prekvapení a zážitkov. Minulý rok sa v knižniciach ŽSK do tejto akcie zapojilo takmer 150 malých dobrodruhov.
Aj v tomto roku očakávajú knižnice množstvo milovníkov kníh. Jedným z lákadiel je aj bezplatná registrácia nových členov. Najviac, až 1064 nových používateľov sa počas minuloročného Týždňa slovenských knižníc zaregistrovalo v Turčianskej knižnici v Martine. Kysuckej knižnici v Čadci pribudlo 715 nových čitateľov, z toho 142 detí. Krajská knižnica v Žiline zaznamenala 425 nových detských čitateľov. V Liptovskej knižnici využilo bezplatný zápis 132 záujemcov a Oravská knižnica zaregistrovala 76 nových členov.
Žilinský samosprávny kraj sa snaží vytvárať pre všetkých čitateľov čo najlepšie podmienky počas celého roka. Dôkazom je aj dodávka a zapojenie nového knižnično - informačného systému (KIS) Clavius, na ktorý získal ŽSK vďaka projektu z Programu cezhraničnej spolupráce SR - ČR pod názvom „Informácie bez hraníc“ financie vo výške 180 tisíc eur.Výhody, ktoré projekt prinesie, zatraktívnia služby našich knižníc, skvalitnia ich dostupnosť a uľahčia prácu samotným knihovníkom,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.
Bližšie informácie o podujatiach v knižniciach ŽSK sú prístupné na webových stránkach knižníc:
www.krajskakniznicazilina.sk, www.kniznica-cadca.sk, www.oravskakniznica.sk, www.tkmartin.sk, www.kniznicagfb.sk.


Peter Kubica
hovorca ŽSK