26. JÚL 2012

- Pamätnú plaketu ŽSK si na Jánošíkových dňoch prevezme nositeľ tradícii

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 26. júl 2012

Malebná rázovitá obec Terchová už po 50. krát ožíva ľudovým spevom a tancom vďaka jubilejnému ročníku Jánošíkových dní. Rodisko známeho slovenského zbojníka otvára svoje brány všetkým milovníkom folklóru už dnes 26. júla 2012. Počas štvordňového programu sa na štyroch pódiách predstaví viac ako 1250 účinkujúcich zo Slovenska a zahraničia. Vyvrcholením 50. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu bude program pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraja Blanára. Na „Prechádzky po kraji“ sa vydajú návštevníci v nedeľu 29. júla 2012 od 14:30 h v amfiteátri Nad Bôrami. Vo finálnom nedeľňajšom programe vystúpi to najlepšie zo Žilinského samosprávneho kraja - folklórne súbory Rozsutec zo Žiliny, Skorušina z Liesku, Fatran z Martina, Drevár z Krásna nad Kysucou, Liptov z Ružomberka, hudobné zoskupenie T12 a, Janka Holeštiaková a Kysucká muzika z Čadce, kapela Arzén či Zuzana Smatanová. Nedeľňajší program je už tradične spojený s udeľovaním ocenení Žilinského samosprávneho kraja. Predseda ŽSK Juraj Blanár udelí i v tomto roku Pamätnú plaketu ŽSK človeku, ktorý sa významnou mierou pričinil o zachovávanie ľudových tradícií a rozvoj folklóru na území Žilinského kraja. Cenu si z rúk župana prevezme dlhoročný umelecký vedúci Folklórneho súboru Važec, Michal Kapasný pri príležitosti jeho životného jubilea. 90. výročie svojho vzniku si v tomto roku pripomína folklórna skupina Važec, ktorej udelí ŽSK ocenenie Zlatý Litteras memoriales. Rovnaké ocenenie si prevezme i obec Terchová pri príležitosti konania 50. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni. „Náš kraj je známy zachovávaním tradícii a folklóru. Najznámejšie medzinárodné folklórne festivaly s dlhoročnou tradíciou sa konajú práve na území Žilinského kraja. Zo Žilinského regiónu pochádza i mnoho významných osobností a ľudových súborov, ktoré sa výrazne podieľajú pri udržiavaní folklóru a tradičnej kultúry. Ocenenia, ktoré odovzdávame, sú prejavom vďaky a pocty za ich aktivity a celoživotné dielo“, uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.

 

Mgr. Peter Kubica
hovorca ŽSK