24. máj 2012

- On-line rezerváciu kníh spustia župné knižnice už na jeseň
- Nový knižnično – informačný systém prináša množstvo výhod

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 24. máj 2012

Regionálne knižnice v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja držia krok s dobou, a tak sa snažia pre svojich čitateľov prinášať kvalitnejšie služby a zlepšiť prístup a vyhľadávanie knižných titulov. Výrazne im v tejto snahe pomáha ŽSK, ktorý vďaka projektu pod názvom „Informácie bez hraníc. Budovanie informačnej spoločnosti prostredníctvom prepojenia knižnično-informačných systémov“, získal financie vo výške 180 tisíc eur na inštaláciu nového knižnično-informačného systému Clavius. „Do tohtoročnej jesene sa k tomuto systému pripoja Krajská knižnica v Žiline, Kysucká knižnica v Čadci, Turčianska knižnica v Martine, Liptovská knižnica v Liptovskom Mikuláši a Oravská knižnica v Dolnom Kubíne, čo výrazne uľahčí prácu s výpožičkami a skvalitní dostupnosť poskytovaných služieb,“ vysvetlil predseda ŽSK Juraj Blanár.
Čitatelia si už od septembra tohto roku budú môcť prezrieť on-line katalógy všetkých zúčastnených knižníc z pohodlia svojho domova a vyhľadať požadovaný titul podľa autora, názvu, vydavateľstva alebo kľúčového slova. Nový knižnično – informačný systém ušetrí používateľom čas strávený v knižnici. Po novom bude stačiť, ak čitateľ zadá prostredníctvom internetu svoje prístupové údaje a na webovej stránke sa zobrazia jeho výpožičky, ktoré si bude môcť v priebehu niekoľkých sekúnd sám predĺžiť. Pokiaľ kniha, o ktorú má záujem, bude aktuálne vypožičaná, systém mu umožní zaslať do knižnice rezerváciu na požadovaný titul. Ďalšou výhodou je predupomienka - upozornenie o blížiacom sa vypršaní výpožičnej doby, ktorú čitateľ dostane priamo do svojej e-mailovej schránky. Zrakovo znevýhodneným používateľom uľahčí orientáciu v katalógu verzia „blind friendly“ s prispôsobeným grafickým zobrazením.
Výhody však nový systém neprináša len pre čitateľov a návštevníkov knižníc. Významne zjednoduší a zlepší prácu i samotným knihovníkom. Zrýchli sa prístup a výmena informácií o dokumentoch, zdokonalí sa koordinácia v bibliografickom spracovávaní a zefektívni sa ich komunikácia s čitateľmi.
Bližšie informácie sú prístupné na webových stránkach knižníc:
www.krajskakniznicazilina.sk, www.kniznica-cadca.sk, www.tkmartin.sk, www.kniznicagfb.sk, www.oravskakniznica.sk

Mgr. Peter Kubica
hovorca ŽSK