24. august 2012

- Prvý september prináša stredovekú atmosféru pod Likavským hradom

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja
 
Žilina, 24. august 2012

Cech Terra de Selinan zo Žiliny sa pod vlajkou Žilinského kraja templárov predstavil 15. júla tohto roku v Kaštieli Radoľa počas prvej templárskej výpravy. Celodenný program, ktorý sa uskutočnil v renesančnom kaštieli v obci Radoľa, navštívilo viac ako 600 divákov. Nasledovalo predstavenie projektu v areáli Liečebných termálnych kúpeľov Sklené Teplice a cesty templárskych rytierov pokračujú ďalej. Prvý deň v mesiaci september odštartuje druhá templárska výprava v amfiteátri pod Hradom Likava. Práve o Liptove je najviac zmienok týkajúcich sa existencie a prítomnosti templárskych rytierov. Spomínajú sa najmä v spojitosti s vrchom Mních, Kostolom Všechsvätých v Ludrovej. História a legendy poukazujú na Kostol svätého Martina v Martinčeku a taktiež aj na hrad Likava, pod ktorým sa uskutoční celý deň s templármi so vstupom zadarmo. Druhá templárska výprava s názvom „Chute a vône stredoveku“ prinesie pravý stredoveký jarmok, prípravu stredovekých jedál, dobové remeslá, predstaví stredoveké voľnočasové aktivity, vtedajšiu hygienu a ukážky bojov. Do vôní jedál a rinčiacich mečov sa zapoja aj tóny piesní Zboru starej hudby Arcuszo Žiliny, ktorý približuje svoje hudobné zameranie takto: „Oživovaním gregoriánskeho chorálu a stredovekej polyfónie poskytujeme ľuďom možnosť kontemplácie, upokojenia sa, načerpania stratenej vnútornej rovnováhy.”
V druhej časti programu sa templársky rytieri predvedú v plnej zbroji. Dokonalé narábanie s mečom, sekerou, kopijou, no najmä chrabrosť, čestnosť, statočnosť a odvaha v boji budú hlavnou dejovou líniou programu. V tretej časti templárskej výpravy si najmä deti a mládež môžu odskúšať templárske akadémie. Pod vedením rytierov zažijú skutočné šermovanie, lukostreľbu, strieľanie z kuše, rôzne stredoveké hry a vedomostné kvízy, za ktoré získajú templárske odmeny. Súčasťou bude prezentácia legendy o templárskom majstrovi Johannesovi Gottfriedovi von Herbersteinovi, ktorého krypta sa údajne nachádza v Kostole v Ludrovej, nazretie do poľného lazaretu, či výstup na Likavský hrad v sprievode templárskych rytierov. Súčasťou výpravy bude i uvedenie do života knihy Stredoveká kuchárka, ktorú si taktiež budete môcť kúpiť.
„Aj napriek tomu, že nás od doby templárov delí viacero storočí, stále nás priťahuje svojou tajomnosťou,“ povedal Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja, ktorý realizuje tento projekt z eurofondov so zameraním na marketingovú podporu cestovného ruchu. „Príďte sa do nášho kraja vrátiť do minulosti. A kto nestihne templársku výpravu pod Likavským hradom, čaká naňho hrad Blatnica (9. septembra), hrad Strečno (13. októbra) a najnavštevovanejší hrad na Slovensku - Oravský hrad, ktorý zároveň ukončí tohtoročné templárske výpravy 17. novembra. Vstup na všetky templárske podujatia sú bezplatné, lebo projekt realizujeme z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.“

Peter Kubica
hovorca ŽSK