23. október 2012

Slovenské komorné divadlo v Soule aj po druhýkrát úspešné

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 23. október 2012

 

Slovenské komorné divadlo Martin sa zaskvelo na jednom z najväčších divadelných festivalov v Ázii. Slovenskému komornému divadlu Martin (SKD), ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), sa ako jedinému divadlu na Slovensku podarilo už po druhýkrát v priebehu dvoch rokov reprezentovať Slovensko i Európu na Svetovom festivale národných divadiel v Soule (14.-22.10.2012). Po úspechu martinského divadla v Južnej Kórei s hrou Tango sa tentokrát zaskvelo inscenáciou J.P.B. Moliéra Mizantrop, za ktoré získalo tri ocenenia DOSKY 2010 za najlepšiu réžiu, scénu a kostýmy. Moderné spracovanie jednej z najlepších hier Moliéra v réžii Romana Poláka si získalo značnú pozornosť a záujem kórejských divákov, ktorí počas troch predstavení zaplnili priestory Kórejského národného divadla. Špičkové výkony hlavných predstaviteľov hry – Alcesta a Celimény – v podaní Mareka Geišberga a Lucie Jaškovej, ako aj celkové umelecké stvárnenie nadčasovej témy ľudských vzťahov si získali veľké uznanie kórejských milovníkov divadelného umenia a boli ocenené dlhotrvajúcim potleskom kórejských divákov. „Vďaka vynikajúcej reprezentácii umeleckého súboru Slovenského komorného divadla v Martine sa slovenské divadelné umenie opätovne zaskvelo na jednom z najväčších divadelných festivalov v Ázií,“ uviedol veľvyslanec Slovenskej republiky v Južnej Kórei Dušan Bella, prostredníctvom ktorého nadviazalo SKD ešte v roku 2010 kontakt s Kórejským národným divadlom. „Slovenské komorné divadlo je nositeľom kvality a už dlhé roky šíri v zahraničí dobré meno Slovenska i celého Žilinského kraja,“ dodal predseda ŽSK Juraj Blanár.

Hana Danová
hovorkyňa ŽSK