23. marec 2012

- V Javorníkoch sa ešte bežkuje

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 23. marec 2012

Vytvorenie lepších podmienok na športové vyžitie v Žilinskom kraji, nie však len pre domácich, ale aj zahraničných turistov. Aj to bol jeden z hlavných dôvodov Žilinského samosprávneho kraja, keď sa pustil do projektu s názvom Beskydsko-Javornícka lyžiarska bežecká magistrála. Aj dva mesiace od spustenia skúšobnej prevádzky si milovníci snehu a pohybu na ňom prídu na svoje. Pre pripomenutie treba dodať, že 21. januára 2012 predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár odštartoval prvých bežkárov po profesionálne upravovanej obojsmernej stope. Základná dĺžka magistrály je 54 km, ktorá sa vinie od hranice Českej republiky – Makova-Bumbálky a pokračuje pohorím Vysokých Javorníkov po lokalitu Čadca–Husárik.

„Aj keď nám jar dáva čoraz viac o sebe vedieť, bežkári nemusia mať hlavu v smútku,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. „Hlavná trasa bola strojovo upravená po celej dĺžke minulý víkend, aby aj počas tohto týždňa mohli prichádzať bežkári do tejto nádhernej prírody.“ Taktiež sa upravujú aj vedľajšie a pripájacie trasy, aktuálne sa uplynulú sobotu (17. 3. 2012) upravovala v dĺžke 2,6 km aj trasa Sedlo pod Hričovcom – Kasárne. Práve tam sa nachádza najvyšší vrch tohto pohoria Veľký Javorník (1071). Zaujímavosťou je, že najvyšším vrchom českej strany Javorníkov je Malý Javorník. Podmienky na bežkovanie sú na magistrále stále dobré. Aj keď vyššie teploty pomaly prenikajú aj do vyšších oblastí, fakt je ten, že na Beskydsko - Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrále sú stále dobré podmienky na bežkovanie.

Žilinský samosprávny kraj pripravil v súvislosti s touto magistrálou ešte jednu novinku potrebnú pre orientáciu v Javorníkoch. Mapu, ktorá zobrazuje celú trasu s miestnymi názvami ako aj ponukou kultúry a služieb, si v zjednodušenej čiernobielej verzii môžu turisti stiahnuť a vytlačiť bezplatne na adrese: http://www.regionzilina.sk/files/odbory/okakv/rok2012/bjlm-a4-cb-new.pdf

Peter Kubica
hovorca ŽSK