22. október 2012

Život Juraja Turzu priblíži nová kniha

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Život Juraja Turzu priblíži nová kniha

Žilina, 22. október 2012 – Kniha mapujúca život významného človeka našich dejín, mocného a vzdelaného muža, uhorského palatína Juraja Turzu, uzrela svetlo čitateľského sveta v nedeľu 21. októbra.
Do života ju symbolickým krstom mečom uviedol žilinský župan Juraj Blanár spolu so svojím „predchodcom“ - niekdajším oravským hradným pánom palatínom Turzom, ako inak než v priestoroch Oravského hradu. „Toto miesto dýcha nostalgiou a históriou. Kaplnku sv. Michala dal postaviť sám palatín Juraj Turzo a je rovnako miestom jeho posledného odpočinku. Múry hradu by vedeli rozprávať príbehy životného osudu tejto veľkej osobnosti, akou Juraj Turzo nepochybne bol,“ skonštatoval predseda ŽSK a krstný otec publikácie Juraj Blanár. Knižka „Juraj Turzo. Veľká kniha o uhorskom palatínovi“, je spoločným dielom Žilinského samosprávneho kraja, Oravského múzea P. O. Hviezdoslava, Kysuckého múzea, Považského múzea a Vydavateľstva Matice slovenskej. Autorom knihy je historik Pavel Dvořák a kolektív. Monografia sa stala pokračovaním úspešnej knihy „Drotárstvo. Veľká kniha o slovenskom drotárstve“.
Knižka na svojich 183 stranách predstavuje život jednej z najvýraznejších postáv histórie Žilinského kraja. Život človeka, ktorý bol nielen múdrym a mocným panovníkom, ale i milujúcim manželom a otcom. Kapitoly plné pútavých príbehov, faktov a zaujímavostí ponúkajú strhujúce čítanie. Text dopĺňa množstvo obrázkov či fotografií, reprodukcie písomnosti a umeleckých diel.
„Juraj Turzo bol osobnosťou nespochybniteľného formátu, charizmy, britkého umu, vzdelanosti – hovoril latinsky, grécky, nemecky, maďarsky, slovensky, dorozumel sa aj chorvátsky a v gréčtine dokonca písal básne,“ uviedol J. Blanár. „Bol podporovateľom Slovákov, humanistickej vzdelanosti, umenia, škôl. Za svoj krátky život sa dokázal stať radcom kráľa Rudolfa II., kráľovským pohárnikom, hlavným veliteľom preddunajských vojsk, hlavným kapitánom novozámockej pevnosti, po panovníkovi bol prvým mužom v krajine s rozsiahlou politickou, vojenskou, finančnou a súdnou mocou,“ dodal predseda ŽSK.
Knižku o palatínovi Turzovi nájdu čitatelia na pultoch kníhkupectiev alebo priamo v Kysuckom, Oravskom a Považskom múzeu.

 Hana Danová
hovorkyňa ŽSK