22. február 2012

- Prevádzku nových CT prístrojov spúšťajú v Trstenej i Liptovskom Mikuláši
- V Kysuckej nemocnici bude fungovať jedinečný röntgen

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 22. február 2012

Hornooravská nemocnica s poliklinikou (HNsP) Trstená za prítomnosti predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraja Blanára spustila do prevádzky nový multidetektorový počítačový tomograf. Rovnaký prístroj je určený aj pre pacientov Liptovskej nemocnice v Liptovskom Mikuláši.
Obyvatelia Hornej Oravy a Liptova už nemusia dochádzať na vyšetrenia do inej nemocnice. Pôvodné „cétečka“ dokázali vyšetriť priemerne 170 pacientov za mesiac. Nové zariadenia s vyšším výkonom obstaral ŽSK prostredníctvom elektronickej aukcie. Zastupiteľstvo ŽSK schválilo na úhradu akontácie čiastku 112,5 tis. eur z vlastných zdrojov župy. Obe nemocnice získali CT prístroj so servisom počas nasledujúcich siedmich rokov používania. Stavebné úpravy, inštalácia a uvedenie prístroja do prevádzky, ako aj zaškolenie zamestnancov dovedna predstavujú investíciu nemocníc v hodnote viac ako jeden milión eur. „Tieto špičkové diagnostické prístroje skvalitňujú vyšetrenia a prinášajú nové diagnostické a terapeutické možnosti. Sú šetrné k pacientovi i k životnému prostrediu. Nakoľko sa nám podarilo zužitkovať skúsenosti s takýmto prístrojom, ich nákup nezaťaží rozpočty nemocníc a som rád, že zo svojho rozpočtu na prvú splátku nemocniciam prispel aj Žilinský samosprávny kraj,“ vysvetlil predseda ŽSK Juraj Blanár. CT prístroj zaručí personálu ľahkú obsluhu a pacienti ocenia zníženie radiačnej záťaže či kontrastnej látky v tele potrebnej pre vyšetrenie. Elektronické inovácie tohto tomografu znížia množstvo spotrebovávanej energie až do výšky 60 percent. Novinkou zavedenou v Hornooravskej nemocnici bude vďaka modernému CT prístroju metóda PRT, takzvaná periradikulárna terapia a ozonoterapia.
Novinkou sa od polovice marca môže pýšiť aj Kysucká nemocnica, kde bude fungovať nový digitálny röntgen, jediný svojho druhu spomedzi nemocníc Žilinského kraja. S jeho pomocou sa z nemocnice v Čadci stane špičkové diagnostické pracovisko v oblasti CT a röntgenu. „Postupne by sme chceli takto nahradiť ďalšie 3 tridsaťročné röntgeny, kvôli ktorým sa snímky musia často opakovať, pretože nie sú kvalitné. Úroveň diagnostiky sa vďaka novému prístroju zvýši, zníži sa radiačná dávka pre pacienta, až o 40 percent a skráti sa čas čakania na snímku. Kým doteraz pacient čakal 20 minút, teraz bude snímka hotová skôr, ako sa pacient stihne obliecť,“ uviedol riaditeľ Kysuckej NsP Martin Šenfeld. O kvalite nového prístroja svedčí i to, že prácu 4 starých röntgenov zvládnu 2 digitálne. Röntgen v celkovej hodnote 196 000 eur je financovaný z viacerých zdrojov. Žilinský samosprávny kraj naň prispel sumou 30 tis. eur.

 

 

 

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky