21. január 2012

- Nová bežkárska trasa v Javorníkoch je otvorená
- Beskydsko - Javornícka magistrála v Žilinskom kraji víta prvých bežkárov

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 21. január 2012 

Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár odštartoval prvých bežcov na lyžiach Beskydsko - Javorníckej magistrály zo stanoviska U Melocíka na trati do Makova - Kasárne a späť.
Po registrácii všetkých účastníkov privítal žilinský župan Juraj Blanár a na znamenie štartovacieho signálu vyrazila dvestovka lyžiarov po upravenej stope. „Projekt Beskydsko - Javorníckej bežeckej lyžiarskej magistrály má za sebou I. etapu realizácie úpravy trasy, značenia a umiestnenia drobných stavieb. Som rád, že prinesie rozvoj zimných športových možností nielen obyvateľom Žilinského kraja, ale i turistom z Českej republiky. Našou snahou je trasu technicky udržiavať a postupne k nej pridávať ďalšie úseky,“ uviedol predseda ŽSK J. Blanár. Bežkári sa zoznámili s trasou v dĺžke asi 10 km od Melocíka po Makov Kasárne, rovnako bola upravená i trať Melocík – Semeteš v dĺžke 9 km. O údržbu trasy v celkovej dĺžke približne 100 km vrátane hlavnej trasy a nástupných trás s prevýšením od 685 do 1 000 m.n.m. sa stará Správa ciest ŽSK, závod Kysuce. Zjazdnosť trate bude zabezpečovať jeden ratrak (snežné pásové vozidlo) a dve pracovné vozidlá so stopovačmi. Informácie o upravovaných úsekoch nájdu záujemcovia prostredníctvom webu www.regionzilina.sk. V roku 2011 investoval Žilinský samosprávny kraj v rámci projektu 320 tis. eur na výstavbu trasy a do nákupu strojov na jej údržbu. 
Zaujímavosťou magistrály je „Kamenná galéria v prírode“ na hrebeni Javorníkov, ktorou prechádza. Jej autorom je J. Velička. Od roku 2008 sa na jej tvorbe podieľalo 13 slovenských výtvarníkov z kysuckej a považskej strany Javorníkov; M. Greguš, S. Mikovčák, J. Kováčik, M. Cipár, M. Ryboň, M. Pallo, O. Zimka, G. Švábik – Macvejda, S. Kiča, M. Pala, Ondrej 4, J. Gaňa a P. Muška. Bežkári tak okrem krásneho prírodného prostredia môžu obdivovať aj kamenné diela s prvkami dreva.

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK


(pre zväčšenie kliknite na fotku)