19. marec 2012

- Žilinskí stredoškoláci si vyskúšajú prácu diplomatov

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 19. marec 2012

80 stredoškolákov zo Slovenska a ďalších európskych krajín sa stretne na konferencii ZAMUN 2012, ktorá sa bude konať na pôde Úradu Žilinského samosprávneho kraja v dňoch 21. – 23. marca 2012. Podujatie organizuje Bilingválne gymnázium v Žiline pod záštitou predsedu ŽSK Juraja Blanára a v spolupráci s Mestom Žilina.
Konferencia simuluje reálne zasadnutie Rady Organizácie spojených národov (OSN). Jediným rozdielom je, že rokovaní sa nezúčastňujú svetoví politici, ale študenti stredných škôl, ktorí reprezentujú určité krajiny a diskutujú o aktuálnych svetových, sociálnych, ekonomických a politických problémoch. Do Žiliny pricestujú delegácie z Nemecka, Portugalska, Srbska či Poľska a spolu so slovenskými stredoškolákmi prerokujú témy súvisiace s reformou Bezpečnostnej Rady OSN, jadrovým programom Iránu, náboženskou slobodou v Tibete, no nevyhnú sa ani otázkam zániku koralových útesov či humanitárnej krízy v Africkom rohu. Na záver by sa mali študenti dohodnúť na rezolúcii, ktorá má podobu skutočného dokumentu OSN a má dopomôcť k riešeniu nastolených problémov.
Konferencia ZAMUN je zameraná na vzdelávanie v oblasti diplomacie a medzinárodných vzťahov. Jej cieľom je naučiť mladých ľudí konštruktívne komunikovať, argumentovať a presadiť vlastný názor.
„Študenti dostanú jedinečnú príležitosť vyskúšať si, ako funguje reálna politika. Zlepšia si rečnícke a rokovacie schopnosti, naučia sa kriticky myslieť a stanú sa sebavedomejšími a zainteresovanejšími v oblastiach svetovej politiky,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.
Účasť prisľúbili veľvyslanci Francúzskej republiky, Španielskeho kráľovstva a Belgického kráľovstva.

Peter Kubica
hovorca ŽSK