17. september 2012

ŽSK a spoločnosť Kia podpísali deklaráciu o spolupráci

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 17. september 2012

Žilinský samosprávny kraj a spoločnosť Kia Motors Slovakia budú spolupracovať v oblasti budovania nových a obnovy už existujúcich cyklistických chodníkov. Vyplýva to z deklarácie o spolupráci, ktorú dnes (17.9.2012) slávnostne podpísali na Úrade ŽSK žilinský župan Juraj Blanár a viceprezident automobilovej spoločnosti Kyo – Man Song. Ich spoločným cieľom je vytvorenie „krajiny pre cyklistov“ v duchu projektu s názvom BikeKIA Žilinského kraja.

Žilinská župa získala od významnej automobilovej spoločnosti Kia finančnú dotáciu vo výške 100 tisíc eur na účely financovania projektu „Cyklotrasa Hrad Budatín – Hrad Strečno: Trasa A“. I vďaka finančnej podpore sa už o niekoľko dní začne s budovaním cyklistického chodníka a cyklolávky cez biokoridor s napojením na budatínsky most, v celkovej hodnote viac ako 130 tisíc eur. Zvyšok financuje ŽSK z vlastných zdrojov. Pripravovanú cyklotrasu doplnia informačné tabule, cykloturistické značenie a stojany na bicykle. Pre cyklistov, ale i peších turistov budú slúžiť nové lavičky a odpočívadlá.

„Tento unikátny projekt spája v sebe dve dominanty Horného Považia – na jednej strane Budatínsky hrad, na strane druhej Hrad Strečno. Našim cieľom je vybudovať perfektné cyklistické prepojenie týchto pamiatok, na ktorých obnovu sme získali peniaze z Európskej únie. Pred dvoma rokmi sme vďaka spoločnému slovensko-poľskému projektu zrevitalizovali Budatínsky park a už v októbri začíname s rekonštrukciou veže na Budatínskom hrade. Prednedávnom sme rozbehli výstavbu stredovekej dediny pod Hradom Strečno, ktorá verím, že zatraktívni celé okolie,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.

„Spoločnosť Kia Motors Slovakia chce byť zodpovedným partnerom pre svoje okolie, preto sa snažíme zlepšovať kvalitu života obyvateľov žilinského kraja. Podpora mobility je jednou z priorít našej firemnej filantropie. Cyklistiku vnímame nielen ako príjemnú voľnočasovú aktivitu, ale aj ako formu alternatívnej dopravy. V podpore budovania cyklotrás vidíme veľký potenciál a je pre nás dlhodobou výzvou,“ povedal Kyo-Man Song, Viceprezident a Vedúci útvaru Administratíva.

ŽSK vynaložil do dnešného dňa na Cyklotrasu Hrad Budatín – Hrad Strečno, v celkovej dĺžke 32 kilometrov, dovedna viac ako 83 tisíc eur z rozpočtu vlády. Od roku 2009 sa žilinskej krajskej samospráve podarilo vybudovať 17 km nových cyklochodníkov, obnoviť a zmodernizovať cykloturistické trasy v dĺžke 1 240 km a 1 040 km peších turistických trás v hodnote 143 000 eur.

„ŽSK už niekoľko rokov spolupracuje pri obnove existujúcich a budovaní nových cyklotrás s občianskymi združeniami a cykloklubmi a do dnešného dňa sme vynaložili nemalé prostriedky na tieto účely. Finančná pomoc od spoločnosti Kia nám výrazne pomôže v plnení našich plánov,“ skonštatoval žilinský župan Juraj Blanár.

Dušan Dvořák
Senior Manažér Public Relations
Tel: +421 41 515 1512
mobil: +421 903 643 858
Email: ddvorak@kia.sk

Mgr. Peter Kubica
hovorca
Žilinský samosprávny kraj
Komenského 48
011 09 Žilina
Slovenská republika
www.regionzilina.sk
hovorca@zask.sk
+421 908999295
+421 41 5032343
+421 41 5032344 (fax)


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky