17. február 2012

- Žilinský samosprávny kraj obnovuje svoje pamiatky aj v čase krízy

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 17. február 2012

Kultúrne pamiatky sú neoddeliteľnou súčasťou histórie Žilinského kraja. Krajská samospráva preto prispela na ich obnovu v minulom roku sumou pol milióna eur.
Máloktorý región na Slovensku sa môže pochváliť takým množstvom kultúrnych pamiatok ako Žilinský samosprávny kraj. Prostredníctvom svojich kultúrnych inštitúcii spravuje viac ako sedemdesiat historických pamiatok. Mnohé z nich si vyžadujú pravidelné opravy, a preto vyčleňuje žilinská krajská samospráva do ich obnovy každý rok množstvo finančných prostriedkov. Rekonštrukčné práce stáli vlani dovedna viac ako jeden milión eur. Aj napriek oklieštenému rozpočtu uvoľnila župa zo svojich zdrojov takmer pol milióna eur, zvyšok financoval štát a kultúrne organizácie.
Z najväčšej minuloročnej investície vo výške necelých 900 tisíc eur sa tešila Historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke. Železnica patrí svojím úvraťovým systémom k jedinečným slovenským i zahraničným atrakciám. V minulosti slúžila na prepravu dreva, dnes je jej funkcia prezentačná s možnosťou prevážania návštevníkov v historických vozňoch. Vlani prilákala takmer šesťdesiat tisíc návštevníkov, čo je o tri tisíc viac ako v roku 2010, a túto sezónu sa predpokladá ich ďalší nárast. Do leta by mala byť totižto v priestoroch železničky dokončená výstavba multifunkčného objektu. Ten bude slúžiť ako staničná budova a nástupište. Stanica bude bezbariérová a rozšíri sa tiež ponuka občerstvenia. Zároveň sa obnoví prepojenie kysuckej trate s Oravskou lesnou železnicou, vďaka ktorej si budú môcť turisti vychutnať oveľa dlhšiu jazdu naprieč lesmi z jedného regiónu do druhého.
Renovácie v celkovej hodnote 12 tisíc eur, sa dočkal aj Kaštieľ s parkom v Oščadnici, v ktorom v súčasnosti sídli Kysucká galéria. Opravená elektroinštalácia, nové svietidlá a nanovo vymaľované steny zatraktívnili výstavné priestory galérie, ktorá pripraví ročne okolo 15 výstavných podujatí. Oščadnický kaštieľ pochádza zo začiatku 20. storočia a je v ňom umiestnená stála expozícia prezentujúca výtvarné umenie Kysúc.
Milovníci tradičnej ľudovej architektúry si prídu na svoje v rázovitej obci Čičmany v malebnom prostredí Strážovských vrchov. Vďaka projektu Tradičná ľudová architektúra, na ktorý získalo Považské múzeum v Žiline 53 tisíc eur, sa podarilo obnoviť unikátne pomaľovaný dom v pamiatkovej rezervácii. Opätovne sa verejnosti sprístupnil zrubový dom č. 42, na ktorom takmer pol roka prebiehali stavebné úpravy interiérov a exteriérov. Na turistov čakajú nové podlahy, povalové hrady či kompletne obnovené steny. Takmer storočný objekt nebol nikdy rekonštruovaný, s výnimkou výmeny dreveného šindľa. Po dvoch desaťročiach sa tiež komplexne zrevitalizovala expozícia venovaná spôsobu bývania tradičnej čičmianskej rodiny.
Žilinský samosprávny kraj sa na projekte podieľal päťpercentným spolufinancovaním vo výške 2 660 eur. Nového šatu sa dočkal aj Radenov dom. Svoju pôvodnú podobu získal vďaka ornamentálnej maľbe, o ktorú sa postarali žiaci umeleckej školy zo Žiliny. Obnovený komplex ľudovej architektúry očarí každého návštevníka tejto „rozprávkovej“ dedinky.
Ďalšia z kultúrnych pamiatok Žilinského kraja, na ktorej boli nevyhnutné opravy, stojí na okraji obce Ludrová neďaleko Ružomberka. Gotický kostolík z 13. storočia patrí medzi najkrajšie a najstaršie kostoly v Liptove. V minulom roku sa podarilo odstrániť havarijný stav strešnej krytiny budovy. Celková výška investície predstavovala 20 tisíc eur, pričom väčšinu financoval štát prostredníctvom svojho rozpočtu. Žilinský samosprávny kraj vyčlenil na opravy takmer tri tisíc eur. Ďalším krokom na záchranu tejto historickej pamiatky je zreštaurovanie vnútorných stredovekých nástenných malieb. Ludrovské maľby sú vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Fresky zachytávajú život Ježiša Krista na 34 výjavoch. Návštevníkov upúta aj ryhovaný vstup do kostola. Legenda hovorí, že šľachtici, ktorí do chrámu vchádzali, na znak úcty zanechávali ryhy šabľami.
Titulom najnavštevovanejší hrad na Slovensku sa už niekoľko rokov pýši Oravský hrad. Región Oravy sa však môže pochváliť aj prvým slovenským literárnym múzeom, ktoré sídli v Hviezdoslavovej hájovni pod Babou horou v Oravskej Polhore. Prvé expozície tu boli inštalované v roku 1979, a tri desaťročia riadnej prevádzky si vyžiadali nevyhnutné opravy. Po generálnej rekonštrukcii, ktorá zahŕňala obnovu zastaranej elektroinštalácie, opadaných vnútorných omietok či výstavných panelov, sa zrenovovala aj šindľová krytina hájovne. Žilinský samosprávny kraj vyčlenil na opravu hájovne zo svojho rozpočtu 20 tisíc eur. Unikátna expozícia literárneho múzea je rozdelená do štyroch častí. Prvá predstavuje autentické životné prostredie hájnickej rodiny s atmosférou vtedajšieho bývania. Ďalšie miestnosti sú venované tvorbe Pavla Országha Hviezdoslava - klasika slovenskej literatúry.
Národný dom, zrekonštruovaná budova so stodvadsaťročnou históriou, už pár rokov zdobí centrum Martina. V minulosti patril k najvýznamnejším centrám kultúrneho a spoločenského života na Slovensku, dnes v ňom sídli Slovenské komorné divadlo. Táto unikátna stavba má niekoľko jedinečností. Stala sa miestom formovania tradícií slovenského divadelníctva, knižnice a múzejníctva. Viac ako stodvadsaťročná existencia sa však výrazne podpísala na stave budovy. Kroky na jej záchranu sa začali ešte v roku 2001. Cieľom obnovy bolo prinavrátiť objekt do pôvodnej podoby, čo sa v roku 2008 aj podarilo. Vlani prešiel Národný dom ešte niekoľkými stavebnými úpravami povrchov a podláh v celkovej výške takmer 14 tisíc eur.
Žilinský samosprávny kraj plánuje s obnovami kultúrnych pamiatok pokračovať aj v tomto roku. Pripravených má viacero projektov, ktoré napomôžu k záchrane, ochrane, rekonštrukcii i prevádzke historicko-kultúrneho dedičstva našich predkov.

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky