16. máj 2012

- Končiacim stredoškolákom začínajú o pár dní ústne maturity

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

 Žilina, 16. máj 2012

O niekoľko dní začínajú na stredných školách ústne maturity. Prebiehať budú od 21. mája 2012 do 1. júna 2012. Na zloženie skúšky dospelosti sa pripravujú i študenti na 66 školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Svoje vedomosti preukáže pred odbornou komisiou dovedna 6 853 končiacich študentov, ktorí sa v marci tohto roka popasovali s písomnou časťou maturitných skúšok zo slovenského jazyka, cudzieho jazyka a matematiky. Najviac maturantov – až 1 970 študuje v aktuálnom školskom roku v školách na Hornom Považí. V oravských školách si overí svoje vedomosti 1 559 žiakov a v Liptove maturuje 1 267 stredoškolákov. Stredoškolské štúdiá ukončí v turčianskom regióne 1 055 maturantov, na Kysuciach 1 002 študentov. „Maturantov čaká náročné obdobie. Už o pár dní budú musieť ukázať, aké vedomosti počas svojho stredoškolského štúdia získali. Všetkým prajem pevné nervy, šťastnú ruku pri výbere otázok a úspešný vstup do života dospelých,“ poprial maturujúcim študentom predseda ŽSK Juraj Blanár. Stredoškoláci si tento rok vyberajú zo 42 maturitných predmetov – okrem povinného slovenského a cudzieho jazyka si volia od matematiky, dejepisu, biológie cez právo, náboženstvo, latinčinu, až po predmety ako stretnutia s ľudovou kultúrou, športový manažment či muzikál. Tohtoročnou novinkou je predmet umenie a kultúra a rómsky jazyk a literatúra.
Krušné chvíle prežívajú v týchto dňoch i deviataci, ktorí píšu prijímacie testy na niektoré stredné školy. Posledné ročníky základných škôl v ŽSK navštevuje v tomto školskom roku viac ako 6 800 deviatakov.

Mgr. Peter Kubica
hovorca ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky