14. december 2012

Najvyššie ocenenie ŽSK pre Jozefa Cillera a Jána Peteju

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 14. december 2012

Dnešný piatkový večer patril v priestoroch Národného domu Slovenského komorného divadla v Martine udeľovaniu najvyššieho ocenenia Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) – Ceny ŽSK, o ktorej nositeľoch na základe návrhu obyvateľov rozhodli poslanci krajského zastupiteľstva. „Tým, že sme občanom nášho kraja dali možnosť zasielať vlastné návrhy na ocenenia, rozšírili sme si obzory o mnohé jedinečné osobnosti. Hlboko si vážim, že osobnú naliehavosť všímať si, vyzdvihovať a oceňovať významné osobnosti, šíriacich dobré meno svojej práce v kraji a neraz celej Slovenskej republike, rovnako vnímajú i naši spoluobčania,“ uviedol vo svojom príhovore župan Juraj Blanár.
Cenu ŽSK si z jeho rúk prebral profesor Jozef Ciller, ktorý je považovaný za zakladateľa špecifickej akčnej scénografie a scénografického statického dynamizmu. Pracuje v činohernom, bábkovom a hudobnom divadle a spolupracoval so všetkými významnými divadlami na Slovensku a v Českej republike. Zároveň je výtvarníkom a dlhoročným šéfom výpravy v Slovenskom komornom divadle v Martine. Ako scénograf a pedagóg pôsobil v 20 krajinách sveta. Druhým držiteľom najvyššieho ocenenia sa stal za dlhoročnú trénerskú prácu a športové vedenie mládeže džudista a držiteľ piateho danu Ján Peteja. Ako tréner detí a mládeže pôsobí v TJ Slávia ŽU Žilina celých 40 rokov. K športu priviedol stovky mladých, vychoval rad majstrov Slovenska a reprezentantov. Z jeho odchovancov sú dnes už tréneri. Zároveň je Ján Peteja jedným zo zakladateľov a organizátorov Krajskej olympiády v džude. Obaja ocenení si prebrali Cenu ŽSK pri príležitosti životného jubilea.
Župan Juraj Blanár odovzdal počas slávnostného večera i Plateku ŽSK manželom Amálii a Pavlovi Kužmovcom, ktorí svojou dlhoročnou prácou s najmenšími doviedli Detský folklórny súbor Kelčovan k významnému 40. výročiu. „Som presvedčený, že ide o výrazné individuality formujúce nielen samých seba, ale i svoje okolie a svojich pokračovateľov. Verím, že ocenenie práce pána Cillera, Petuju a manželov Kužmovcov sa dostane do povedomia odbornej a laickej verejnosti ako úcta k práci osobností žijúcich v našich regiónoch,“ povedal po oceňovaní J. Blanár. Cenu ŽSK si v minulosti odniesli pedagóg a ochranár Ján Pagáč, cyklista Peter Sagan, ako aj Zlatoň Babík, dirigent a vedúci detského speváckeho zboru.

Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky