13. február 2012

- Unikátny rodostrom kozmonauta s kysuckými koreňmi E. A. Cernana poputuje do USA

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 13. február 2012

Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár spolu s riaditeľom Kysuckého múzea v Čadci Milošom Jesenským dnes slávnostne odhalili rodostrom kozmonauta s kysuckými koreňmi, posledného človeka na Mesiaci - Eugena Andrewa Cernana.
Významná osobnosť našich moderných dejín, ktorá sa verejne hlási ku svojej slovenskej domovine a koreňom vo Vysokej nad Kysucou sa tento rok dožíva 78. narodenín. „Vytvorením tohto unikátneho daru v podobe rodostromu chceme preukázať našu hrdosť a úctu žijúcej legende, ktorej patrí privilégium posledného človeka na Mesiaci. S pýchou môžeme povedať, že vďaka E. A. Cernanovi bola na Mesiaci i slovenská krv,“ uviedol J. Blanár. Pripomenul tiež, že ŽSK už v roku 2011 vyhlásil na Kysuciach Rok osobnosti E. A. Cernana. Počas tohto obdobia boli venované jeho životu a práci viaceré podujatia. „Kysucké múzeum v Čadci otvorilo počas Roka E. A. Cernana stálu expozíciu Človek na Mesiaci, ktorej súčasťou sú originálny skafander a uniforma či unikátna drôtená socha kozmonauta. E. A. Cernan navštívil Slovensko v rokoch 1974, 1994 a 2004 a k svojej vlasti, ako Slovensko sám nazýva, má veľmi vrelý vzťah,“ uzavrel M. Jesenský.
Umelecky spracovaný rodostrom z dielne výtvarníčky Zuzany Kubicovej - Jesenskej je tvorený kombinovanou technikou na hodvábe s všívaným rodostromom. Rozmery obrazu sú 122x82 cm, jeho váha je 3,3 kg. Rodostrom je datovaný od roku 1758 a E. A. Cernanovi bude odovzdaný v spolupráci s Veľvyslanectvom SR vo Washingtone.

 

 

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky