12. september 2012

Zahraniční novinári a touroperátori na infoceste plnej atrakcií Žilinského kraja

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 12. september 2012

V utorok 11. septembra 2012 pricestovali na sever Slovenska zahraniční touroperátori a zástupcovia médií, aby spoznali krásy a zaujímavosti Žilinského kraja. Dovedna 18 novinárov a zástupcov cestovných kancelárií zo Slovenska, Českej republiky a Poľska navštívi počas päťdňovej poznávacej infocesty atraktívne kultúrne a prírodne pamiatky, reštauračné a ubytovacie zariadenia, liečebné kúpele či wellness centrá. Infocesta je súčasťou projektu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) s názvom „Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja“. Program poznávacieho pobytu začal na Úrade ŽSK, kde účastníkov privítala riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Iveta Chabadová. Kroky touroperátorov a novinárov ďalej smerovali do Strečna, kde nasadli na plte a vyskúšali si splavovanie Váhu. Následne ich čakala prehliadka Hradu Strečno a prvý deň zavŕšili v liečebných kúpeľoch v Rajeckých Tepliciach. Pestrý program čaká účastníkov infocesty aj počas druhého dňa. Ráno sa môžu tešiť na prechádzku kysuckou obcou Stará Bystrica s prehliadkou Slovenského orloja, odtiaľ sa presunú do Múzea Kysuckej dediny vo Vychylovke, kde si užijú jazdu jedinečnou historickou lesnou úvraťovou železničkou. Popoludnie si návštevníci vychutnajú na Orave. Okrem prehliadky Slanického ostrova umenia zrelaxujú a načerpajú nové sily v Thermal parku v Oraviciach a deň ukončia folklórnym večerom v Zuberci. Tretí deň infocesty začína prehliadkou skanzenu v Zuberci, odkiaľ je len na skok na Roháče, kde si účastníci prezrú Ťatliakovo pleso a vodopády. Program poznávacieho zájazdu bude pokračovať v Liptove. Touroperátori a novinári spoznajú podzemné krásy jednej z najnavštevovanejších slovenských jaskýň – Demänovskej jaskyne slobody a oddýchnu si v Thermal Parku v Bešeňovej. Ďalší deň čaká návštevníkov prehliadka salašu v Ružomberku a ukážka výroby syrových korbáčikov. Odtiaľ sa presunú na Kulinárske dni do Múzea Slovenskej dediny v Martine, kde je pre nich pripravená ukážka výroby tradičných jedál, ochutnávka dobrôt a kultúrny program. Deň uzavrú prehliadkou kúpeľov v Turčianskych Tepliciach a strediskom cestovného ruchu vo Valčianskej doline. Posledný deň infocesty povedú kroky účastníkov na Oravský hrad. Okrem prehliadky tejto dominanty oravského regiónu si budú môcť opäť zamaškrtiť na Kulinárskych dňoch na Orave. „Žilinský kraj patrí už niekoľko rokov k najnavštevovanejším krajom na Slovensku. Ubytovacie zariadenia vlani zaznamenali takmer 720 tisíc turistov, čo predstavuje asi 20 % z celkového počtu návštevníkov Slovenska. Každým rokom nám pribúda i zahraničných turistov, medzi ktorými dominujú najmä Česi, Poliaci či Nemci,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.

 

Mgr. Peter Kubica
hovorca ŽSK