1. marec 2012

- Extrémna zima si v Žilinskom kraji doteraz vyžiadala 3,3 milióna eur na údržbu ciest

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 1. marec 2012

O zimnú údržbu ciest sa v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) stará Správa ciest (SC) ŽSK a jej päť závodov Orava, Kysuce, Horné Považie, Turiec a Liptov. Zjazdnosť takmer 1500 km ciest II. a III. triedy vo vlastníctve kraja a približne 500 km ciest I. triedy vo vlastníctve štátu zabezpečuje viac ako 200 vodičov a 74 technických pracovníkov.
Počas najstudenších a na zrážky bohatých mesiacov január a február nasadila SC ŽSK do boja so silným snežením a padajúcimi lavínami 90 sypačov a ďalších 30 ťažkých mechanizmov. Práve v týchto mesiacoch dosiahli pracovníci na cestách najvyššie výkony. Dovedna sprejazdnili pluhovaním 174 tis. km ciest a kombinovaným posypom upravili viac ako 180 tis. km vozoviek. V piatich regiónoch Žilinského kraja spotrebovali do konca februára na údržbu ciest 37 594 ton inertného a 5 073 ton chemického posypu. „Doposiaľ sme na zabezpečenie zjazdnosti ciest v našom kraji vynaložili náklady presahujúce 3,3 milióna eur. Aj napriek nepriazni počasia a extrémnemu sneženiu v porovnaní s ostatnými rokmi sme radi, že Správa ciest ŽSK dokázala efektívne pracovať a sprejazdňovať všetky cesty v kraji, bez pomoci iných subjektov, alebo armády,“ zhodnotil vývoj zimnej údržby na cestách predseda ŽSK Juraj Blanár. Rokmi overenou výhodou údržby ciest je geografický informačný systém (GIS), pomocou ktorého môžu okrem zamestnancov Správy ciest v ľubovoľnom čase sledovať situáciu na cestách aj samotní obyvatelia Žilinského samosprávneho kraja. Stačí si kliknúť www.regionzilina.sk, prostredníctvom ktorého sa dostanete na GIS ŽSK portál s aktualizovanými informáciami o stave ciest a pohybe mechanizmov.
K doteraz najväčším zdolaným problémom zimnej údržby ciest tejto sezóny patril veľký spád snehu a nárazový vietor, v dôsledku ktorého sa na cestách tvorili snehové záveje a jazyky, ale i padajúce lavíny či ľadová povodeň.

 

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky