9. február 2011

- Svadbu v Sobášnom paláci oslávia páry zo Žiliny a Považskej Bystrice
- Súťaž „Svadobný dar palatína Turzu“ pokračuje aj v roku 2011

                           Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                             Žilina, 9. február 2011

Dva snúbenecké páry oslávia svoj vstup do manželstva v jedinečných priestoroch Sobášneho paláca v Bytči. Spomedzi 14 dvojíc z rôznych kútov Slovenska a dokonca i z Českej republiky, ktoré sa do súťaže „Svadobný dar palatína Turzu“ zapojili, sa napokon z víťazstva tešili dvojice Miroslava Sobolová a Ľuboš Moščovič z Považskej Bystrice a Jana Krištofová s Tomášom Matuškovičom zo Žiliny. Podmienkou pre zaradenie do zlosovania, ktoré sa uskutočnilo 5. februára 2011 na Svadobnom veľtrhu v Bratislave, bola spoločná návšteva piatich expozícií Považského múzea (Hrad Strečno, Objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch, Expozícia Jánošík a Terchová v Terchovej, Budatínsky hrad a Sobášny palác v Bytči) a k tomu aspoň po jednej expozícii Kysuckého, Oravského a Liptovského múzea. „Mapu s pokladmi múzeí Žilinského kraja“ spolu so získanými pečiatkami bolo potrebné zaslať do 18. decembra 2010. „Zbieranie pečiatok sme odštartovali na hrade Strečno a počas spoločného predĺženého víkendu sme navštívili aj Múzeum kysuckej dediny, Oravskú lesnú železnicu, hrad Likava a dedinku Vlkolínec. Už teraz sa tešíme na náš svadobný deň, ktorý dúfame, bude aj vďaka nádherným historickým priestorom Sobášneho paláca ako z rozprávky,“ opísali svoju cestu za výhrou snúbenci Ľuboš Moščovič a Miroslava Sobolová z Považskej Bystrice. Šancu zrealizovať svadobnú oslavu v priestoroch Sobášneho paláca ponúkajú organizátori súťaže, Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) a Považské múzeum v Žiline, budúcim manželom za rovnakých podmienok aj v roku 2012. Svoje prihlášky spolu s vyplnenými mapami môžu zasielať na adresu Považského múzea v Žiline do 18. decembra 2011. „Verím, že reprezentatívne priestory Sobášneho paláca, ktorý je architektonickým unikátom v priestore Strednej Európy, umocnia u oboch víťazných párov dojmy zo slávnostného dňa. Zároveň ma teší, že možnosť využiť historické priestory, ktoré na účel svadieb slúžili od svojho vzniku v roku 1601, dostanú aj ďalšie dve dvojice v roku 2012,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. Snúbenci okrem bezplatného poskytnutia priestorov paláca získajú tiež slávnostný prípitok od palatína Juraja Turzu a ďalšie exkluzívne svadobné bonusy. Viac informácií o súťaži nájdete na stránke www.pmza.sk.

Mgr. Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK