3. október 2011 (2)

- Vyhlásenie predsedu Žilinského samosprávneho kraja k transformácii nemocníc

   Vyhlásenie predsedu Žilinského samosprávneho kraja k transformácii nemocníc

                                                Žilina, 3. október 2011

Zásadne odmietam formu transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ako ju odsúhlasila vláda Ivety Radičovej. Aj preto sú zavádzajúce slová podpredsedu NR SR Pavla Hrušovského, ktoré odzneli vo včerajšej relácii o 5 minút 12 v STV, ktorými dával žilinskú župu priam za príklad transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Žilinský samosprávny kraj je zákonom nútený transformovať nemocnice rovnako ako štát. Keďže s tým nesúhlasím, na májovej schôdzi parlamentu som predkladal novelizáciu zákona o oddialení transformácie, pokiaľ nebude vyriešené transparentné financovanie nemocníc. Toto nepodporil ani pán Hrušovský, a ani ostatní poslanci za KDH. Keďže sme zo zákona povinní nemocnice transformovať, žilinská župa urobila model, ktorý ochráni majetok nemocníc pred exekúciami alebo záujmami finančných skupín.

Ing. Juraj Blanár
predseda Žilinského samosprávneho kraja