27. máj 2011

- Žiaci si vyskúšali netradičné poňatie pohybu
- Parádny deň mal mimoriadny úspech

                           Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                                  Žilina, 27. máj 2011

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) v spolupráci so Spojenou škola na Rosinskej ceste v Žiline a spoločnosťou PARA Consulting usporiadali už III. ročník podujatia „Parádny deň alebo šport bariéry nepozná“. Súťažný deň sa každoročne koná pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. V novom športovom areáli Spojenej školy sa do športových aktivít zapojilo spolu 400 detí, z toho 212 žiakov špeciálnych škôl a klientov domovov sociálnych služieb s rôznym typom postihnutia a 188 žiakov základných škôl. Záujem žiakov o podujatie stúpa, o čom svedčí počet prihlásených. Prvých dvoch ročníkov parádneho dňa sa dovedna zúčastnilo 678 žiakov.

Cieľom podujatia je umožniť stretnutie osôb s hendikepom so zdravými deťmi, čiže búranie bariér medzi nimi. Žilinský samosprávny kraj sa snaží tento princíp prenášať aj do všetkých svojich inštitúcií, a to nielen odstraňovaním medziľudských bariér,“ zhodnotil podpredseda ŽSK Jozef Štrba.

Deti súťažili na základe princípu „opačnej integrácie“. To znamená, že medzi mentálne a zdravotne znevýhodnených žiakov sa zaradia a prijímajú zdraví žiaci. Stretli sa spolu v zaujímavých disciplínach, ku ktorým patrí frisbee, ringo, hod na cieľ i na kôš, basketbal na vozíku, beh na 50 metrov, znakový jazyk i brailovo písmo a mnohé iné. Parádny deň mal mimoriadny úspech, ktorý utužilo aj slnečné počasie. O ďalšiu radosť sa deťom postaral svojím vystúpením Tomáš Bezdeda a futbalisti MŠK Žilina. Deti nesmierne ocenili aj autogramiádu, ktorá sa konala po kultúrnom programe.

Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK