25. október 2011

- Žilinský samosprávny kraj opäť zaujal v Karlových Varoch
- Strečno medzi najlepšími snímkami festivalu

                          Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                             Žilina, 25. október 2011

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) opäť i tento rok zaujal na 44. ročníku medzinárodného festivalu turistických filmov TOURFILM v Karlových Varoch. S krátkym dokumentom o hrade Strečno, jednej z expozícií Považského múzea v Žiline, sa medzi 500 prihlásenými príspevkami a v konkurencii 244 filmov vo svojej kategórii, prebojoval do tridsiatky najlepších. Najväčšieho a najstaršieho festivalu svojho druhu na svete, kde sa prezentujú autori zo 135 krajín, sa zúčastnil po druhý raz. Po minuloročnom úspechu filmu z cyklu „Živá história - Múzeum Kysuckej dediny vo Vychylovke“, ukázal krásy a turistickú atraktivitu dominanty Strečna. Hrad, ktorý patrí medzi najväčšie lákadlá a najzachovalejšie hrady Žilinského kraja, ročne navštívi viac ako 40 tisíc domácich aj zahraničných turistov. „Žilinský samosprávny kraj opäť úspešne propagoval svoj kultúrny potenciál pred medzinárodnou porotou i návštevníkmi festivalu. Je dôležité, aby sme i takouto formou vedeli prilákať turistov a vzbudili v nich záujem o náš región a jeho krásy,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. „Hrad Strečno neustále skvalitňuje svoje služby, vďaka čomu dokáže zaujať nielen domácich, ale aj zahraničných turistov. V súčasnosti je v pláne projekt výstavby stredovekej dediny v podhradí Strečna, ktorý rozšíri jeho turistickú atraktivitu,“ doplnil riaditeľ odboru kultúry a komunikácie s verejnosťou ŽSK Peter Kubica. Impozantný projekt financovaný z eurofondov prostredníctvom cezhraničnej spolupráce s Poľskom, si vyžiada investíciu 1,6 milióna eur. V areáli podhradia vyrastú drevené domčeky zachytávajúce život v stredovekej dedine. Nebude chýbať zvonica, dom rybára, pekára, hrnčiara, ako aj zemnica a príbytok ľudového liečiteľa. Možnosti pre deti rozšíri drevené ihrisko, všetko s využitím motívov prirodzenej hradnej architektúry. Pribudne ohnisko s posedením, i prezentačná plocha pre ľudové remeslá. Prístupová cesta do areálu sa zmení na náučný chodník.

Krátky film o hrade Strečno je možné vidieť na stránke ŽSK www.regionzilina.sk v časti zaujímavosti a na www.youtube.com pod názvom Hrad Strečno.

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK