25. október 2011 (2)

- Čistejšie ovzdušie pre obyvateľov kraja
- Päť nových zametačov zlepší údržbu ciest v Žilinskom kraji

                           Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                               Žilina, 25. október 2011

Čistejšie ovzdušie v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) zabezpečí Správa ciest ŽSK (CS ŽSK), ktorá dnes slávnostne prebrala od dodávateľa v rámci projektu „Efektívnym čistením ciest k zlepšeniu životného prostredia“ 5 zametacích vozidiel. Zametače poputujú do jednotlivých regiónov, do závodov SC ŽSK na Kysuciach, Orave, Liptove Turci a Hornom Považí.

Projekt, ktorý bol vyhlásený v rámci Operačného programu životné prostredie má minimalizovať nepriaznivé vplyvy zmeny klímy a podporiť obnoviteľné zdroje energie. Čistiaca technika bude využívaná na údržbu ciest po zime, kedy ostáva na vozovkách množstvo posypového materiálu, ale aj pri údržbárskych prácach, ktorých cieľom je zníženie prašnosti na cestách a znečisťovania životného prostredia. Zvýšený podiel znečisťujúcich látok bol nameraný najmä v Žiline, Martine a Ružomberku, kde budú zametače sústredené. S ich využitím sa však počíta aj na cestách II. a III. triedy a v národných parkoch ako napríklad Vrátna, Terchová, Malá Fatra či Súľov. „Napriek okliešťovaniu rozpočtu zo strany štátu sa nám postupne darí obnovovať a modernizovať vozový park našej správy ciest v jednotlivých regiónoch. Keďže ide o projekt financovaný z EÚ, pri relatívne nízkych nákladoch pre náš rozpočet dokážeme efektívne využívať prostriedky z európskych zdrojov,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. Schválená výška nenávratného finančného príspevku bola 1 900 000 eur. Celkové náklady projektu však zmenou DPH predstavujú 1 914 963 eur, z čoho sa na spolufinancovaní podieľa ŽSK sumou 109 963 eur.

Teraz pracovníkov odbremeníme, nebudú ohrození, bude to rýchlejšie a bezpečnejšie. Zametače môžu podľa potreby robiť aj na dve zmeny a údržba ciest sa skráti rádovo o jeden mesiac,“ skonštatoval prínos techniky riaditeľ SC ŽSK Milan Puchoň.

SC ŽSK získala jedno zametacie vozidlo 6x6 s obojstranným zametaním, dva zametače 6x6x s jednostranným zametaním a dva zametače 4x4 s jednosmerným zametaním.

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK