25. júl 2011

- Kraj upravuje ceny cestovného v prímestskej autobusovej doprave

                        Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                               Žilina, 25. júl 2011

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) od 1. 8. 2011 upravuje ceny cestovného v prímestskej autobusovej doprave. Cestovné sa zvýši o 5 centov vo všetkých tarifných triedach. Poskytovanie zliav, zvýhodnenie na dopravné karty a jednotlivé druhy osobitného cestovného ostanú zachované. Dôvodom úpravy cestovného je vysoký nárast cien PHM, až o 15 percent, rast ekonomicky oprávnených nákladov, zvýšenie sadzby DPH z 19 na 20 percent. Veľmi dôležitým faktorom, s ktorým sa musí ŽSK vysporiadať, je krátenie jeho rozpočtu o výdavky za platenie daní z predaja či prenájmu majetku, ktoré musí kraj po novom od 1.1.2011 odvádzať do štátneho rozpočtu. Ďalším dôležitým faktorom je pokles cestujúcich o takmer 5 percent a nárast inflácie na úroveň 3,6 percenta v roku 2011, pričom inflácia v oblasti regulovaných cien dosiahla hodnotu až 5,9 percenta. Napriek tomu, že bol Žilinský samosprávny kraj nútený zvýšiť cestovné kvôli neustálemu poklesu cestujúcich a zvyšujúcim sa cenám PHM, naďalej zachoval doterajšie zľavy pre obyvateľov. Je tu však príležitosť pripomenúť občanom, aby využívali elektronickú peňaženku, ktorá znižuje ich cestovné náklady a uľahčuje manipuláciu v bezhotovostnom styku.

Žilinský samosprávny kraj vykryl v roku 2010 stratu na dopravu vo verejnom záujme dopravcom sumou 12,1 miliónov eur. Výraznú časť nákladov tvorí modernizácia vozového parku a odbavovacej techniky pre cestujúcich, na ktorú vynaložil ŽSK prostriedky dopravným spoločnostiam od roku 2006 doposiaľ v hodnote 48 mil. €.

Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK