24. február 2011

- Už po štvrtýkrát oceňovali férových športovcov
- Ocenili dievčatá, ktoré zachránili život

                        Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                          Žilina, 24. február 2011

Cenu Fair play 2010 za športový a humánny skutok odovzdal predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár. Ocenenia predsedu si prevzali v kongresovej sále Úradu ŽSK nominanti v dvoch kategóriách, najférovejší čin v oblasti športu z radov žiakov a prínos z radov pedagógov.

Stretávame sa tu preto, aby sme si pripomenuli férovosť, a tiež to, že sme si na športovom ihrisku rovní“, povedal predseda Juraj Blanár, „aby sme pochopili, že šport prináša radosť po tuhom boji, aj keď človek nezvíťazí.“ V prvej kategórii – o najférovejší čin športovca – vybrala komisia odborníkov v oblasti školstva a športu dve dievčatá, Radoslavu Janákovú a Martinu Gogolákovú, žiačky 3. ročníka Spojenej školy v Tvrdošíne za poskytnutie prvej pomoci vážne zranenému snoubordistovi počas lyžiarskeho kurzu. Tretím oceneným bol Andrej Bugaj, žiak štvrtého ročníka Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline, za „fair play“ čin pri florbale. V druhej kategórii si ocenenia pedagógov odniesli Mgr. Miloš Golboň z Gymnázia v Tvrdošíne, Mgr. Miroslav Kuzma z Obchodnej akadémie Dušana Metoda Janotu v Čadci a PaedDr. Ján Palko, riaditeľ Strednej odbornej školy drevárskej v Krásne nad Kysucou, ktorí sa mládeži a športu venujú nielen počas vyučovania, ale aj prostredníctvom mimoškolských aktivít. Záver podujatia sa niesol v duchu besedy s Emilom Rilkem a Jozefom Piačekom, futbalistami MŠK Žilina, ktorí sa podelili so žiakmi i pedagógmi o svoje zážitky a skúsenosti s „Fair play“ z futbalového ihriska. Fair play nie je len dodržiavanie pravidiel. Je to predovšetkým priateľstvo, rešpektovanie druhých a sústavné zachovávanie športového ducha. Spôsob myslenia, nielen spôsob správania. V poradí už 4. ročník ankety je jednou z možností, ako dokázať žiakom, že záleží na ich činoch, a tiež ako oceniť dobrú dlhoročnú prácu pedagóga so žiakmi na hodinách telesnej výchovy.

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK