22. november 2011

- Žilinský samosprávny kraj nesedí so založenými rukami
- Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva klame

                        Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                           Žilina, 22. november 2011

Situácia v zdravotníctve je kritická. Vyostruje sa problém podaných výpovedí lekárov vo všetkých verejných nemocniciach. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) si uvedomuje vážnosť situácie, ktorá vznikla, pretože financovanie v zdravotníctve legislatívne určuje Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) a vykonáva ho Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá je v priamej kompetencii MZ SR. ŽSK sa aktívne zaoberá riešením akútneho stavu zdravotníctva už niekoľko mesiacov. Krízový štáb konzultuje možnosti zabezpečenia zdravotnej starostlivosti dvakrát týždenne nielen v rámci možností svojich nemocníc, ale aj v spolupráci s riaditeľmi fakultných nemocníc v kraji. Nesedí so založenými rukami, aby sa o 330-tisíc pacientov krajských nemocníc postaral štát.

Televízia Markíza odvysielala včera vo svojom hlavnom večernom spravodajstve tvrdenie hovorkyne ministerstva zdravotníctva: "Ministerstvo zdravotníctva ponúka pomoc pre pacientov, o ktorých sa VÚC Žilina nechce postarať, v podobe nemocníc Ružomberok a Martin." Tvrdenie hovorkyne MZ Kataríny Zollerovej, že sa ŽSK nechce postarať o svojich pacientov, je zavádzajúce. Možnosti, ktoré uviedla médiám ako riešenie, boli v predstihu rozanalyzované a potvrdené riaditeľmi krajských a fakultných nemocníc, ako aj vojenskou nemocnicou v Ružomberku.

Rovnako nie je pravdivé ani tvrdenie o neúčasti ŽSK na rokovaniach v gescii ministerstva zdravotníctva. Stretnutie na úrovni zástupcov vyšších územných celkov zastrešoval trenčiansky župan Pavol Sedláček ako predstaviteľ združenia samosprávnych krajov SK 8. Aj napriek tomu Ministerstvo zdravotníctva doteraz nevyriešilo situáciu lekárov. Nie je v kompetencii samosprávnych krajov hľadať východisko, ale je v kompetencii ministra Uhliarika vyriešiť túto situáciu.

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky