19. august 2011

- Predseda kraja rokoval so šéfom odborárov
- Slovenské zdravotníctvo nie sú len fakultné nemocnice

                            Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                              Žilina, 19. august 2011

Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár sa stretol s predsedom Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZASS) Antonom Szalayom. Rokovanie na tému o súčasnom stave zdravotníctva prinieslo zhodu v názoroch oboch predstaviteľov, ktorí vyjadrili spoločné odmietavé stanovisko k zámeru ministerstva zdravotníctva neoddlžiť krajské nemocnice pred pripravovanou transformáciou, do ktorej krajské nemocnice núti zákon. Župan Juraj Blanár považuje tento krok za zle načasovaný, pretože nový systém financovania nemocníc začne platiť až od roku 2014.

Obaja predstavitelia poukázali tiež na nespravodlivé odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov. Rozdiel v mzdách sestier pracujúcich v nemocniciach kraja predstavuje až 250 eur. U lekárov je to až o 500 eur menej. „Za diskrimináciu považujem tiež situáciu okolo rýchlej zdravotnej a rýchlej lekárskej pomoci,“ povedal Juraj Blanár. „Zatiaľ čo v štátnych nemocniciach plynule prejdú RLP a RZP z príspevkovej organizácie na akciovú spoločnosť, krajské nemocnice prídu o povolenie na ich prevádzkovanie,“ dodal Blanár.

Predseda ŽSK počas rokovania vyjadril podporu uskutočňovaným aktivitám odborárov v zdravotníctve i sociálnej oblasti. „Slovenské zdravotníctvo nie sú len fakultné nemocnice, ale sú to aj krajské nemocnice, ktoré sú zle financované,“ konštatoval Anton Szalay. O priebehu ďalších aktivít a prijímaní potrebných opatrení sa obaja predstavitelia budú navzájom informovať.

Dlh nemocníc je spôsobený nedostatočnými platbami zdravotných poisťovní a neuhradením uznaných nadlimitných výkonov, ktoré musia nemocnice v zmysle zákona a ústavy vykonať aj napriek tomu, že zdravotné poisťovne ich nepreplatia. Aktuálny dlh štyroch nemocníc ŽSK poskytujúcich zdravotnú starostlivosť pre 330.000 obyvateľov predstavuje sumu 9 miliónov eur. Samotná žilinská fakultná nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre 150.000 obyvateľov a má dlh približne 10 miliónov. Štátne nemocnice sa v porovnaní s krajskými zadlžujú 4-krát rýchlejšie, zatiaľ čo ich mesačný nárast dlhu je v priemere 7,7 milióna, krajské nemocnice vyprodukujú priemerný dlh 0,2 milióna mesačne.

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky