17. august 2011

- Nová cyklotrasa v kraji
- Spolupráca kraja a mikroregiónu je obyvateľom na osoh

                               Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                                   Žilina, 17. august 2011

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) aktívne podporuje cestovný ruch vo všetkých regiónoch kraja a má záujem ho naďalej rozvíjať. Deklaráciu o spolupráci pri rozvoji Mikroregiónu Bystrickej doliny včera slávnostne podpísali predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár a predseda mikroregiónu Jaroslav Fekula.

Ich spoločnými záujmami sú oblasti zveľaďovania aktuálneho stavu existujúcich cyklotrás, turistických chodníkov i zachovávanie prírodného, kultúrneho a historického dedičstva Bystrickej doliny.

Osobitne oceňujem spoluprácu starostov Bystrickej doliny, ktorá je ukážkou fungujúcej komunikácie ústiacej do jedinečného projektu. Očakávame od neho zvýšenie turistickej atraktívnosti nielen regiónu Kysúc, ale aj všetkých kultúrnych pamiatok, ktoré sú na túto cestu nepriamo napojené,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.

Projekt cezhraničnej spolupráce PL-SR „Rekonštrukcia existujúcej úvraťovej železničky pre účely vytvorenia cyklotrasy“ je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie. Prinesie všestranné využitie pre cyklistov a peších turistov. Prechádzať bude mnohými úsekmi pôvodnej kysucko – oravskej lesnej železnice, na ktorej bola prevádzka ukončená v roku 1971. „Je to jedinečný projekt v rámci severného Slovenka,“ hovorí o plánoch starosta Starej Bystrice Ján Podmanický.

Dĺžka cyklotrasy z Krásna nad Kysucou cez Zborov, Klubinu, Starú a Novú bystricu do Radôstky bude mať takmer 36 kilometrov. Obohatí tak ŽSK o jestvujúce cyklotrasy Bystricko – Oravská cyklotrasa, Oščadnica – Vychylovka, Kysucká cyklomagistrála - preložka úseku na teleso lesnej železničky Krásno nad Kysucou - Stará Bystrica, Klubina - Nová Bystrica - Veľký Potok, Nová Bystrica – Berešovci, Nová Bystrica – Pišojovci, Stará Bystrica – Lány, Vychylovské prahy - Veľký potok koniec doliny, Vychylovka - Koleno - Vychylovka – Šudovci, Nová Bystrica - ZŠ - Skaličná dolina a pešie trasy Stará Bystrica – Veľká Rača, Po hraničnom hrebeni Kysuckých Beskýd.

Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK