16. jún 2011

- Odklínanie hradov a zámkov
- Odhaľte pamätihodnosti v kraji aj pomocou web katalógu

                               Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                                  Žilina, 16. jún 2011

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) v spolupráci so Zlínskym krajom odštartoval mikroprojekt „Odklínanie hradov a zámkov“, ktorého zámerom je osloviť čo najväčší počet regionálnych samospráv a občianskych združení a ponúknuť im priestor na výmenu skúseností v oblasti zachovania pamätihodností. Aj pomocou novinky, akou je web katalóg, oba kraje vyzdvihujú svoje dominanty kultúrnych a historických pamiatok – hradov a zámkov na území Žilinského a Zlínskeho kraja. Vedú k nim mnohé označené turistické chodníky. „Historické a kultúrne pamiatky sú dedičstvom pre naše ďalšie generácie i lákadlom pre turistov, ktorí chcú spoznať históriu dvoch príbuzných krajov,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. „Preto sme v rámci dobrej cezhraničnej spolupráce so Zlínskym krajom vydali spoločnú informačnú brožúru a historickú mapu o hradoch a zámkoch,“ dodal Juraj Blanár. Obe sú dostupné na internetových stránkach Zlínskeho kraja a Žilinského kraja v časti Zaujímavosti na http://www.zask.sk/showdoc.do?docid=18621. Obsahujú pútavé informácie o regiónoch, určené najmä turistom. Priblížením ďalších možností ako spoznávať históriu krajiny sú aj projektové aktivity, ku ktorým patrí konferencia v Sobášnom paláci v Bytči, hradný deň i putovná výstava.

Projekt „Odklínanie hradov a zámkov“ bol schválený v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013. Je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov. Celkové oprávnené náklady projektu predstavujú sumu 15 507,50 €, z toho vlastné zdroje ZŠK sú vo výške 775,38 €. Vo web katalógu nájdete Budatínsky hrad, Hričovský hrad, Súľovský hrad, Hrad Lietava, Hrad Strečno, Starhrad, Hrad Zniev, Hrad Blatnica, Hrad Sklabiňa, Hrad Likava, Liptovský Hrádok, Oravský hrad, Liptovský hrad, a tiež Zámek Buchlovice, Hrad Buchlov, Hrad Brumov, Zámek Vizovice a Arcibiskupský zámek a zahrady Kroměříž.

Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK