14. október 2011

- Lyžiarska magistrála spojí slovenské a české pohraničie
- Bežkári, tešte sa!

                       Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                        Žilina, 14. október 2011

Lyžiari, bežkári a priaznivci zimných športov POZOR! ŽSK pracuje na novom projekte, ktorý rozšíri zimné bežecké trate v našom kraji. Hlavná trasa „Beskydsko – javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály“ s dĺžkou takmer 54 kilometrov v nadmorskej výške od 700 do 1 050 metrov spojí komplex lyžiarskych bežeckých trás v dĺžke 100 kilometrov. Už túto sezónu bude mať pod patronátom Správa ciest ŽSK – závod Kysuce spustenie skúšobnej prevádzky, počas ktorej sa začne technická úprava lyžiarskej bežeckej stopy na trase.

Hlavná trasa začína na slovensko-českom pohraničí pri chate Bumbálka a končí pri horskom hoteli Husárik v Čadci. Navrhovanú magistrálu tvorí 14 samostatných vzájomne prepojených úsekov od nadmorskej výšky 480 m.n.m.,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. Orientačno – informačný systém v prvej etape výstavby zahŕňa 24 informačných tabúľ, 56 rázcestníkov s kilometrovníkmi, 2 odpočívadla a maľované či doplnkové značenie. V priebehu výstavby pracovníci doplnia prvky drobnej architektúry o ďalšie informačné tabule, odpočívadlá a jednu vyhliadkovú plošinu. Výstavba by mala byť ukončená v roku 2012. Pre zabezpečenie prejazdu trasy bude dráha upravovaná minimálne v šírke stopovača 2,1 metra, ktorý bude ťahať pracovný stroj, alebo pomocou snežného pásového vozidla, ktorý má pracovnú šírku maximálne 3 metre.

Trasa prechádza najmä po turistických chodníkoch, lesných a poľných cestách. Úseky hlavnej trasy: Bumbálka – Sedlo pod Hričovcom – Melocík – Semeteš – Kamenité – Za Jakubovským vrchom – Osada Petranky – Husárik. Vedľajšie pripojené trasy: Sedlo Bukovina - Sedlo pod Hričovcom; Klokočov, Konečná – Turzovka, Závodie; Vysoká nad Kysucou – Makov, Pančava; Kamenité – Turzovka Vŕšok; Za Jakubovým vrchom – Turzovka Bukovina; Osada Petranky – Zákopčie Majer; Kaplnka pod Črchľou – Na Vojtov vrch.

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky