12. máj 2011

- Poznáme knihu roka 2010
- Do súťaže bolo nominovaných 231 kníh

                          Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                                Žilina, 12. máj 2011

Čitatelia v Žilinskom samosprávnom kraji našli v spolupráci s krajskými knižnicami víťaza súťaže o knihu regiónu roka 2010. Počet nominácií bol v oboch súťažných kategóriách rekordný. Čitateľov zaujali tituly beletrie i odbornej literatúry, za ktorú hlasovali.

Po tretíkrát vyhodnotili v Turčianskej knižnici v Martine 37 nominovaných publikácií na Knihu Turca, za ktoré hlasovalo 2 312 čitateľov. Prvé miesto v beletrii pre deti a dospelých získal titul Jozefa Nováka a Juraja Roháča – Heraldik bez erbu. V odbornej literatúre zvíťazila autorka Mária Zjavková s knihou Torty a múčniky. Do tretieho ročníka súťaže Kniha Oravy sa zapojilo 902 hlasujúcich. Z 28 nominovaných publikácii si z Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne odniesli titul Kniha roka 2010 v kategórii beletria Povesti spod Pilska s autorstvom Evy Kurjakovej. Totožné autorstvo mala víťazná kniha v kategórii odborná literatúra pod názvom Viac ako sto. Po štvrtýkrát udeľovala titul Kniha Liptova Liptovská knižnica Gašpara Fejerpataky - Belopotockého v Liptovskom Mikuláši. Za 81 publikácii zahlasovalo v tejto knižnici 997 čitateľov. Víťazným reprezentantom krásnej literatúry – beletrie sa stal Milan Igor Chovan s knihou Pribina – meč a kríž. Prvenstvo za odbornú literatúru si v tomto regióne privlastnil kolektív autorov Zborníka príspevkov z vedeckej konferencie – Bitka pri Varišove. Už siedmy ročník súťaže Kniha Kysúc vyhodnotila Kysucká knižnica v Čadci. 2 550 čitateľov si spomedzi 45 publikácii zvolilo víťazov kategórii krásna literatúra a populárno – náučná a vedecká literatúra. Prvenstvo získali Teodor Križka s titulom Kresbička drobná navždy visí v ráme a Jaroslav Velička knihou Kysuce: od Vianoc do Vianoc.

„Teší ma záujem verejnosti pri hlasovaní o najobľúbenejšiu knihu našich piatich regiónov. Aj samotný počet nominácii svedčí o čitateľskej aktivite a literárnej plodnosti autorov. Prezentácia regionálnej literárnej tvorby a jej autorov má význam pre jej podporu a ďalší rozvoj“, povedal riaditeľ odboru kultúry a komunikácie s verejnosťou ŽSK Peter Kubica. Do súťaže o knihu roka 2010 bolo v jednotlivých regiónoch ŽSK nominovaných 234 knižných publikácií, ktorým čitatelia venovali dovedna 7 808 hlasov.

Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky